Men's Swimming
DSCFIU

Recap

Licensed to Florida Atlantic University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 02/04/2012 02:05 PM
                         FAU vs FIU, DSC - 02/04/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Atlantic University-FG  'A'               1:45.06    1:48.00  
     1) Lefanowicz, Iwona 19            2) Hersey, Erin M 21              
     3) Nyback, Jonna C 23              4) Nilsson, Frida A 20            
                  26.94       58.03 (31.09)     1:23.64 (25.61)     1:48.00 (24.36)
  2 Florida International Universi-FG  'A'            1:49.73    1:49.90  
     1) Perez Arau, Sonia 20            2) Andersson, Klara M 20          
     3) Stevens, Kariann M 21           4) Grace, Kelly M 21              
                  28.14       58.56 (30.42)     1:25.54 (26.98)     1:49.90 (24.36)
  3 Florida Atlantic University-FG  'B'                    NT    1:52.44  
     1) Gonzalez, Allie M 20            2) Richardson, Jordan J 21        
     3) Ivanova, Anastasia V 20         4) LeGro, Kristen N 21            
                  29.16     1:01.04 (31.88)     1:27.88 (26.84)     1:52.44 (24.56)
  4 Florida International Universi-FG  'B'            1:52.50    1:54.52  
     1) James, Elly B 22                2) Metka, Kristine M 21           
     3) Moreno, Melissa 19              4) Farrugia, Nadia 18             
                  30.09     1:02.41 (32.32)     1:29.84 (27.43)     1:54.52 (24.68)
  5 Daytona State College-FL  'A'                     1:49.28    1:56.89  
     1) Yancey, Hannah A 18             2) Akoubian, Sammy l 18           
     3) Bowker, Desiree 18              4) Kiser, Hannah 18               
                  30.01     1:02.75 (32.74)     1:30.52 (27.77)     1:56.89 (26.37)
  6 Florida Atlantic University-FG  'C'                    NT   x1:57.03  
     1) Aiello, Jennifer M 18           2) Gargum, Nadia E 21             
     3) Jarquin, Tisha 21               4) Pruitt, Jessica M 20           
                  29.90     1:03.32 (33.42)     1:31.40 (28.08)     1:57.03 (25.63)
  7 Daytona State College-FL  'B'                          NT    1:59.80  
     1) Venables, Robyn 19              2) Singleton, Cali M 18           
     3) Hoffman, Gemma 19               4) Smith, Meredith K 18           
                  28.96     1:04.42 (35.46)     1:32.40 (27.98)     1:59.80 (27.40)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Atlantic University-FG  'A'               1:33.02    1:35.81  
     1) Gunn, Ross R 20                 2) Forbes, Alan D 21              
     3) Fermin, Anthony V 21            4) Walsh, John W 19               
                  25.35       51.92 (26.57)     1:15.09 (23.17)     1:35.81 (20.72)
  2 Daytona State College-FL  'A'                     1:37.33    1:37.90  
     1) Thermos, Yianni 17              2) Groome, Seiji 18               
     3) Williams, Charles 18            4) Meagher, Will L 18             
                  25.39       53.82 (28.43)     1:16.74 (22.92)     1:37.90 (21.16)
  3 Florida Atlantic University-FG  'B'                    NT    1:39.00  
     1) Gatlin, Will D 18               2) Wright, Steven M 22            
     3) Persson, Torbjorn A 19          4) Van Zee, Jay J 22              
                  26.78       53.63 (26.85)     1:17.28 (23.65)     1:39.00 (21.72)
  4 Daytona State College-FL  'B'                          NT    1:42.16  
     1) Curran, John 18                 2) Aycart, Thomas 19              
     3) Teuchert, Ben 18                4) Walter, Dominic A 17           
                  27.23       55.63 (28.40)     1:19.60 (23.97)     1:42.16 (22.56)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bucz, Eszter              21 Fla. Atlantic-FG     9:55.23   10:33.72  
                  27.15       57.47 (30.32)     1:28.38 (30.91)     1:59.79 (31.41)
        2:31.01 (31.22)     3:02.89 (31.88)     3:34.97 (32.08)     4:06.90 (31.93)
        4:38.84 (31.94)     5:10.84 (32.00)     5:43.20 (32.36)     6:15.35 (32.15)
        6:47.53 (32.18)     7:19.49 (31.96)     7:52.10 (32.61)     8:24.67 (32.57)
        8:56.67 (32.00)     9:29.19 (32.52)    10:01.62 (32.43)    10:33.72 (32.10)
  2 Quinn, Colleen A          20 Florida Int'l-FG    10:37.70   10:37.89  
                  29.16     1:00.59 (31.43)     1:32.66 (32.07)     2:04.78 (32.12)
        2:37.03 (32.25)     3:09.06 (32.03)     3:40.94 (31.88)     4:13.17 (32.23)
        4:45.38 (32.21)     5:17.53 (32.15)     5:49.72 (32.19)     6:21.95 (32.23)
        6:54.11 (32.16)     7:26.46 (32.35)     7:58.78 (32.32)     8:30.99 (32.21)
        9:02.79 (31.80)     9:35.09 (32.30)    10:07.26 (32.17)    10:37.89 (30.63)
  3 Boucher, Mary E           19 Florida Int'l-FG    10:43.20   10:45.53  
                  29.76     1:01.85 (32.09)     1:34.34 (32.49)     2:07.21 (32.87)
        2:39.77 (32.56)     3:12.43 (32.66)     3:45.49 (33.06)     4:17.85 (32.36)
        4:50.65 (32.80)     5:23.30 (32.65)     5:55.85 (32.55)     6:27.88 (32.03)
        7:00.33 (32.45)     7:32.07 (31.74)     8:03.96 (31.89)     8:35.72 (31.76)
        9:07.77 (32.05)     9:39.88 (32.11)    10:12.03 (32.15)    10:45.53 (33.50)
  4 Onstott, Chelsea L        20 Fla. Atlantic-FG    10:52.28   10:48.46  
                  29.94     1:02.44 (32.50)     1:35.64 (33.20)     2:08.07 (32.43)
        2:40.61 (32.54)     3:13.09 (32.48)     3:45.66 (32.57)     4:18.13 (32.47)
        4:50.77 (32.64)     5:23.03 (32.26)     5:55.02 (31.99)     6:27.40 (32.38)
        7:00.26 (32.86)     7:32.92 (32.66)     8:05.44 (32.52)     8:38.81 (33.37)
        9:11.18 (32.37)     9:44.06 (32.88)    10:16.99 (32.93)    10:48.46 (31.47)
  5 Horton, Alice F           18 Florida Int'l-FG    10:48.34   10:51.45  
                  29.79     1:01.62 (31.83)     1:34.05 (32.43)     2:06.67 (32.62)
        2:39.28 (32.61)     3:12.12 (32.84)     3:44.88 (32.76)     4:17.66 (32.78)
        4:50.70 (33.04)     5:23.57 (32.87)     5:56.44 (32.87)     6:29.39 (32.95)
        7:02.64 (33.25)     7:35.70 (33.06)     8:08.58 (32.88)     8:41.62 (33.04)
        9:14.33 (32.71)     9:47.03 (32.70)    10:19.80 (32.77)    10:51.45 (31.65)
  6 Miller, Melissa M         22 Fla. Atlantic-FG    10:49.26   10:55.60  
                  29.81     1:02.33 (32.52)     1:35.21 (32.88)     2:08.25 (33.04)
        2:41.03 (32.78)     3:13.82 (32.79)     3:46.58 (32.76)     4:19.58 (33.00)
        4:52.52 (32.94)     5:25.61 (33.09)     5:58.66 (33.05)     6:31.70 (33.04)
        7:04.65 (32.95)     7:37.75 (33.10)     8:10.74 (32.99)     8:43.78 (33.04)
        9:16.90 (33.12)     9:50.02 (33.12)    10:23.14 (33.12)    10:55.60 (32.46)
  7 Akoubian, Sara M          18 Daytona SC-FL       10:56.48   11:00.08  
                  30.51     1:02.73 (32.22)     1:35.42 (32.69)     2:08.40 (32.98)
        2:41.23 (32.83)     3:14.37 (33.14)     3:47.59 (33.22)     4:20.82 (33.23)
        4:53.93 (33.11)     5:27.24 (33.31)     6:00.37 (33.13)     6:33.45 (33.08)
        7:06.67 (33.22)     7:39.89 (33.22)     8:13.51 (33.62)     8:46.83 (33.32)
        9:20.24 (33.41)     9:53.91 (33.67)    10:27.69 (33.78)    11:00.08 (32.39)
  8 Barnes, Anna              18 Daytona SC-FL       10:57.74   11:11.82  
                  31.19     1:04.65 (33.46)     1:38.43 (33.78)     2:12.06 (33.63)
        2:45.81 (33.75)     3:19.23 (33.42)     3:52.88 (33.65)     4:26.64 (33.76)
        5:00.44 (33.80)     5:34.33 (33.89)     6:08.24 (33.91)     6:42.18 (33.94)
        7:16.21 (34.03)     7:49.97 (33.76)     8:23.51 (33.54)     8:57.30 (33.79)
        9:31.04 (33.74)    10:04.56 (33.52)    10:38.28 (33.72)    11:11.82 (33.54)
 -- Garland, Jenn N           21 Fla. Atlantic-FG    11:18.35  X11:18.19  
                  30.20     1:03.47 (33.27)     1:36.98 (33.51)     2:10.73 (33.75)
        2:44.65 (33.92)     3:18.66 (34.01)     3:52.65 (33.99)     4:27.01 (34.36)
        5:01.11 (34.10)     5:35.33 (34.22)     6:09.53 (34.20)     6:44.14 (34.61)
        7:18.48 (34.34)     7:53.08 (34.60)     8:27.62 (34.54)     9:02.31 (34.69)
        9:36.62 (34.31)    10:11.07 (34.45)    10:45.36 (34.29)    11:18.19 (32.83)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Zee, Jay J            22 Fla. Atlantic-FG     9:43.36    9:49.37  
                  25.72       54.04 (28.32)     1:23.15 (29.11)     1:52.04 (28.89)
        2:21.27 (29.23)     2:50.63 (29.36)     3:20.23 (29.60)     3:49.82 (29.59)
        4:19.87 (30.05)     4:49.92 (30.05)     5:19.88 (29.96)     5:49.94 (30.06)
        6:20.06 (30.12)     6:49.97 (29.91)     7:20.10 (30.13)     7:50.50 (30.40)
        8:19.90 (29.40)     8:50.10 (30.20)     9:20.27 (30.17)     9:49.37 (29.10)
  2 Walter, Dominic A         17 Daytona SC-FL        9:50.99    9:51.95  
                  26.11       54.77 (28.66)     1:24.12 (29.35)     1:53.44 (29.32)
        2:23.34 (29.90)     2:53.07 (29.73)     3:23.21 (30.14)     3:53.48 (30.27)
        4:24.04 (30.56)     4:54.81 (30.77)     5:24.37 (29.56)     5:54.16 (29.79)
        6:23.98 (29.82)     6:54.33 (30.35)     7:24.42 (30.09)     7:54.24 (29.82)
        8:24.39 (30.15)     8:54.49 (30.10)     9:24.08 (29.59)     9:51.95 (27.87)
  3 Lapinski, Ty R            19 Fla. Atlantic-FG     9:55.03    9:54.38  
                  26.42       55.40 (28.98)     1:24.90 (29.50)     1:54.83 (29.93)
        2:24.65 (29.82)     2:54.37 (29.72)     3:24.40 (30.03)     3:54.31 (29.91)
        4:24.39 (30.08)     4:54.42 (30.03)     5:24.54 (30.12)     5:54.73 (30.19)
        6:25.05 (30.32)     6:55.44 (30.39)     7:25.80 (30.36)     7:55.89 (30.09)
        8:26.05 (30.16)     8:56.37 (30.32)     9:26.01 (29.64)     9:54.38 (28.37)
  4 Curran, John              18 Daytona SC-FL       10:04.36   10:23.58  
                  26.64       56.26 (29.62)     1:26.50 (30.24)     1:57.35 (30.85)
        2:28.18 (30.83)     2:59.04 (30.86)     3:30.27 (31.23)     4:01.71 (31.44)
        4:33.42 (31.71)     5:05.53 (32.11)     5:37.32 (31.79)     6:09.67 (32.35)
        6:41.52 (31.85)     7:12.98 (31.46)     7:45.00 (32.02)     8:16.76 (31.76)
        8:48.78 (32.02)     9:20.74 (31.96)     9:52.47 (31.73)    10:23.58 (31.11)
  5 Groome, Seiji             18 Daytona SC-FL             NT   10:28.15  
                  25.98       54.92 (28.94)     1:24.88 (29.96)     1:55.51 (30.63)
        2:27.11 (31.60)     2:59.31 (32.20)     3:31.25 (31.94)     4:03.72 (32.47)
        4:36.59 (32.87)     5:08.81 (32.22)     5:40.73 (31.92)     6:12.89 (32.16)
        6:45.42 (32.53)     7:17.96 (32.54)     7:49.92 (31.96)     8:22.26 (32.34)
        8:54.56 (32.30)     9:26.40 (31.84)     9:58.18 (31.78)    10:28.15 (29.97)
  6 Erton, Erik T             19 Fla. Atlantic-FG    10:23.96   10:29.55  
                  27.17       58.15 (30.98)     1:28.59 (30.44)     1:59.40 (30.81)
        2:30.43 (31.03)     3:02.10 (31.67)     3:33.55 (31.45)     4:05.25 (31.70)
        4:37.44 (32.19)     5:09.30 (31.86)     5:41.40 (32.10)     6:13.78 (32.38)
        6:45.64 (31.86)     7:17.93 (32.29)     7:50.44 (32.51)     8:22.65 (32.21)
        8:55.49 (32.84)     9:27.91 (32.42)     9:59.72 (31.81)    10:29.55 (29.83)
  7 Gettino, Mark J           19 Fla. Atlantic-FG    10:28.78  x10:40.09  
                  28.37       59.53 (31.16)     1:30.94 (31.41)     2:02.45 (31.51)
        2:34.91 (32.46)     3:07.46 (32.55)     3:39.89 (32.43)     4:12.71 (32.82)
        4:45.44 (32.73)     5:17.11 (31.67)     5:48.70 (31.59)     6:20.82 (32.12)
        6:53.26 (32.44)     7:25.54 (32.28)     7:58.16 (32.62)     8:31.10 (32.94)
        9:03.98 (32.88)     9:36.43 (32.45)    10:08.92 (32.49)    10:40.09 (31.17)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Sophie             18 Daytona SC-FL        1:53.97    1:52.31  
                  26.64       55.43 (28.79)     1:24.51 (29.08)     1:52.31 (27.80)
  2 Kovacs, Anett             20 Fla. Atlantic-FG     1:51.09    1:52.63  
                  26.97       55.52 (28.55)     1:24.09 (28.57)     1:52.63 (28.54)
  3 Derr, Kayla N             20 Florida Int'l-FG     1:54.19    1:54.89  
                  27.29       56.30 (29.01)     1:25.53 (29.23)     1:54.89 (29.36)
  4 Gustafsdottir, Johanna G  21 Florida Int'l-FG     1:53.83    1:54.91  
                  26.96       56.15 (29.19)     1:25.68 (29.53)     1:54.91 (29.23)
  5 Torres, Vicnan A          21 Florida Int'l-FG     1:55.18    1:55.14  
                  27.29       56.57 (29.28)     1:25.61 (29.04)     1:55.14 (29.53)
  6 Barker, Stephanie A       22 Fla. Atlantic-FG     1:58.24    1:57.59  
                  27.25       57.05 (29.80)     1:27.48 (30.43)     1:57.59 (30.11)
  7 Nowak, Michala N          21 Fla. Atlantic-FG     1:55.03    1:57.62  
                  27.29       57.24 (29.95)     1:27.54 (30.30)     1:57.62 (30.08)
  8 Akoubian, Sammy l         18 Daytona SC-FL        2:01.53    2:01.92  
                  27.88       58.53 (30.65)     1:30.40 (31.87)     2:01.92 (31.52)
 -- Mitchell, Hannah L        18 Florida Int'l-FG     2:02.22   X2:01.40  
 -- Lee, Jennifer C           20 Florida Int'l-FG     2:00.27   X2:01.70  
                  28.91     1:00.02 (31.11)     1:31.51 (31.49)     2:01.70 (30.19)
 -- Uhl, Miranda M            19 Fla. Atlantic-FG     2:43.63   X2:43.54  
                  39.45     1:21.04 (41.59)     2:02.63 (41.59)     2:43.54 (40.91)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czarnecki, Mikolaj P      22 Fla. Atlantic-FG     1:40.41    1:41.48  
                  23.94       49.49 (25.55)     1:15.25 (25.76)     1:41.48 (26.23)
  2 Worrell, Takashi          19 Daytona SC-FL        1:43.10    1:43.08  
                  24.26       50.47 (26.21)     1:16.80 (26.33)     1:43.08 (26.28)
  3 Westerlund, Victor        19 Daytona SC-FL        1:44.19    1:44.74  
                  24.70       50.95 (26.25)     1:17.88 (26.93)     1:44.74 (26.86)
  4 Parsons, Stephen          18 Daytona SC-FL        1:44.07    1:48.07  
                  24.16       50.63 (26.47)     1:18.99 (28.36)     1:48.07 (29.08)
  5 Steele, Joey M            18 Fla. Atlantic-FG     1:47.59    1:49.00  
                  25.17       52.51 (27.34)     1:20.79 (28.28)     1:49.00 (28.21)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nilsson, Frida A          20 Fla. Atlantic-FG       24.49      24.64  
  2 Isaacson, Ashly           19 Daytona SC-FL          24.56      24.70  
  3 Grace, Kelly M            21 Florida Int'l-FG       24.92      24.94  
  4 Andersson, Klara M        20 Florida Int'l-FG       24.77      24.97  
  5 Starke, Liz L             21 Fla. Atlantic-FG       25.28      25.25  
  6 Stevens, Kariann M        21 Florida Int'l-FG       24.87      25.27  
  7 LeGro, Kristen N          21 Fla. Atlantic-FG       25.20      25.32  
  8 Phillip, Kadeja           18 Daytona SC-FL          25.52      25.46  
  9 Hoffman, Gemma            19 Daytona SC-FL             NT      26.97  
 -- Campillo, Natalie         18 Fla. Atlantic-FG       25.93     X26.74  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Eric S          21 Fla. Atlantic-FG       20.44      20.77  
  2 Gonzalez, Marco           19 Daytona SC-FL          20.76      20.98  
  3 Persson, Torbjorn A       19 Fla. Atlantic-FG       21.77      21.80  
  4 Fermin, Anthony V         21 Fla. Atlantic-FG       21.79      21.83  
  5 Wright, Steven M          22 Fla. Atlantic-FG       22.00     x22.06  
  6 Gunn, Ross R              20 Fla. Atlantic-FG       22.24     x22.39  
  7 Ehlers, Blake             19 Daytona SC-FL          22.46      22.50  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bucz, Eszter              21 Fla. Atlantic-FG     2:00.03    2:05.09  
                  27.04       58.45 (31.41)     1:34.05 (35.60)     2:05.09 (31.04)
  2 Perez Arau, Sonia         20 Florida Int'l-FG     2:05.29    2:06.69  
                  28.22       59.60 (31.38)     1:37.61 (38.01)     2:06.69 (29.08)
  3 Pheil, Katie              19 Daytona SC-FL        2:09.75    2:10.19  
                  28.03       58.59 (30.56)     1:39.31 (40.72)     2:10.19 (30.88)
  4 Meara, Danielle M         19 Florida Int'l-FG     2:10.47    2:10.70  
                  29.25     1:02.43 (33.18)     1:40.74 (38.31)     2:10.70 (29.96)
  5 Lefanowicz, Iwona         19 Fla. Atlantic-FG     2:06.29    2:12.18  
                  28.38     1:00.11 (31.73)     1:40.52 (40.41)     2:12.18 (31.66)
  6 Onstott, Chelsea L        20 Fla. Atlantic-FG     2:11.79    2:15.77  
                  29.34     1:04.85 (35.51)     1:44.11 (39.26)     2:15.77 (31.66)
  7 Madison, Jeanmarie L      19 Florida Int'l-FG     2:14.59    2:16.54  
                  29.67     1:04.44 (34.77)     1:43.81 (39.37)     2:16.54 (32.73)
  8 Bowker, Desiree           18 Daytona SC-FL             NT    2:22.90  
                  29.32     1:05.54 (36.22)     1:50.17 (44.63)     2:22.90 (32.73)
  9 Smith, Meredith K         18 Daytona SC-FL             NT    2:35.53  
                  31.49     1:09.70 (38.21)     1:59.16 (49.46)     2:35.53 (36.37)
 -- Aiello, Jennifer M        18 Fla. Atlantic-FG     2:21.94   X2:22.04  
                  30.92     1:05.57 (34.65)     1:48.89 (43.32)     2:22.04 (33.15)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pek, Csaba                22 Fla. Atlantic-FG     1:50.57    1:52.77  
                  24.55       53.57 (29.02)     1:25.60 (32.03)     1:52.77 (27.17)
  2 Forbes, Alan D            21 Fla. Atlantic-FG     1:56.35    1:58.70  
                  24.57       53.78 (29.21)     1:28.35 (34.57)     1:58.70 (30.35)
  3 Groome, Seiji             18 Daytona SC-FL             NT    2:01.46  
                  26.05       57.71 (31.66)     1:33.43 (35.72)     2:01.46 (28.03)
  4 Meagher, Will L           18 Daytona SC-FL        2:01.18    2:01.68  
                  25.64       56.68 (31.04)     1:33.37 (36.69)     2:01.68 (28.31)
  5 Gatlin, Will D            18 Fla. Atlantic-FG     2:04.25    2:02.26  
                  26.69       57.10 (30.41)     1:34.29 (37.19)     2:02.26 (27.97)
  6 De Jesus, Jose            18 Daytona SC-FL        2:05.64    2:09.75  
                  27.04     1:00.32 (33.28)     1:37.48 (37.16)     2:09.75 (32.27)
  7 Meerman, Rodney           18 Daytona SC-FL        2:16.79   x2:15.45  
                  27.73     1:02.37 (34.64)     1:43.62 (41.25)     2:15.45 (31.83)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaupre, Sabrina M        19 Florida Int'l-FG      323.85     277.80  
  2 Hansen, Courtney          18 Fla. Atlantic-FG      247.20     218.95  
  3 Dow, Sabrina              21 Florida Int'l-FG      240.60     210.15  
  4 Anderson, Taylor          18 Florida Int'l-FG      200.33     195.30  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortina, Ronald           23 Fla. Atlantic-FG      272.75     306.10  
  2 Cox, Gregory              19 Fla. Atlantic-FG      310.27     287.15  
  3 Delong, Nick              18 Fla. Atlantic-FG      284.85     277.55  
  4 King, Ryan L              22 Fla. Atlantic-FG      263.70    x257.85  
  5 Amos, Zeke                19 Daytona SC-FL         213.20     215.60  
  6 Pompi, James              18 Daytona SC-FL         219.35     184.65  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kovacs, Anett             20 Fla. Atlantic-FG       57.12      57.58  
                  27.63       57.58 (29.95)                                        
  2 Hersey, Erin M            21 Fla. Atlantic-FG       57.72      58.13  
                  27.81       58.13 (30.32)                                        
  3 Gustafsdottir, Johanna G  21 Florida Int'l-FG       59.52      59.70  
                  28.32       59.70 (31.38)                                        
  4 Barker, Stephanie A       22 Fla. Atlantic-FG       58.45      59.75  
                  28.25       59.75 (31.50)                                        
  5 Phillip, Kadeja           18 Daytona SC-FL        1:00.20    1:00.11  
                  28.31     1:00.11 (31.80)                                        
  6 Stevens, Kariann M        21 Florida Int'l-FG       59.73    1:00.27  
                  28.48     1:00.27 (31.79)                                        
  7 Kidd, Chelsie A           20 Florida Int'l-FG       59.78    1:00.71  
                  28.39     1:00.71 (32.32)                                        
  8 Bowker, Desiree           18 Daytona SC-FL        1:01.68    1:02.41  
                  29.92     1:02.41 (32.49)                                        
 -- Ivanova, Anastasia V      20 Fla. Atlantic-FG       59.26     X58.94  
                  27.74       58.94 (31.20)                                        
 -- Moreno, Melissa           19 Florida Int'l-FG     1:00.00   X1:01.72  
                  28.84     1:01.72 (32.88)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czarnecki, Mikolaj P      22 Fla. Atlantic-FG       49.41      50.12  
                  23.67       50.12 (26.45)                                        
  2 Williams, Charles         18 Daytona SC-FL          51.38      50.80  
                  23.91       50.80 (26.89)                                        
  3 Persson, Torbjorn A       19 Fla. Atlantic-FG       53.69      54.56  
                  25.05       54.56 (29.51)                                        
  4 Teuchert, Ben             18 Daytona SC-FL          53.82      54.62  
                  24.93       54.62 (29.69)                                        
  5 Meerman, Rodney           18 Daytona SC-FL             NT    1:00.34  
                  28.53     1:00.34 (31.81)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Sophie             18 Daytona SC-FL          53.00      52.18  
                  25.53       52.18 (26.65)                                        
  2 Nyback, Jonna C           23 Fla. Atlantic-FG       51.98      52.21  
                  25.19       52.21 (27.02)                                        
  3 Nilsson, Frida A          20 Fla. Atlantic-FG       53.24      53.24  
                  25.75       53.24 (27.49)                                        
  4 Andersson, Klara M        20 Florida Int'l-FG       54.16      53.59  
                  25.94       53.59 (27.65)                                        
  5 Isaacson, Ashly           19 Daytona SC-FL          52.80      54.00  
                  25.85       54.00 (28.15)                                        
  6 Nowak, Michala N          21 Fla. Atlantic-FG       54.31      54.08  
                  26.20       54.08 (27.88)                                        
  7 Derr, Kayla N             20 Florida Int'l-FG       53.57      54.21  
                  26.47       54.21 (27.74)                                        
  8 Torres, Vicnan A          21 Florida Int'l-FG       53.74      54.40  
                  26.54       54.40 (27.86)                                        
  9 Venables, Robyn           19 Daytona SC-FL             NT      55.93  
                  26.40       55.93 (29.53)                                        
 -- Grodesky, Morgan E        19 Fla. Atlantic-FG       57.06     X56.20  
                  26.47       56.20 (29.73)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Eric S          21 Fla. Atlantic-FG       45.76      46.40  
                  22.21       46.40 (24.19)                                        
  2 Gonzalez, Marco           19 Daytona SC-FL          46.16      46.52  
                  22.65       46.52 (23.87)                                        
  3 Walsh, John W             19 Fla. Atlantic-FG       47.39      47.85  
                  22.81       47.85 (25.04)                                        
  4 Parsons, Stephen          18 Daytona SC-FL          47.44      48.25  
                  23.03       48.25 (25.22)                                        
  5 Ehlers, Blake             19 Daytona SC-FL          49.52      48.78  
                  23.42       48.78 (25.36)                                        
  6 Steele, Joey M            18 Fla. Atlantic-FG       49.20      49.85  
                  24.40       49.85 (25.45)                                        
  7 Coakley, Daniel           21 Daytona SC-FL             NT     x51.95  
                  24.59       51.95 (27.36)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lefanowicz, Iwona         19 Fla. Atlantic-FG       56.22      57.82  
                  27.86       57.82 (29.96)                                        
  2 Gustafsdottir, Johanna G  21 Florida Int'l-FG       58.91      59.95  
                  29.41       59.95 (30.54)                                        
  3 Starke, Liz L             21 Fla. Atlantic-FG       59.16    1:00.92  
                  29.92     1:00.92 (31.00)                                        
  4 Meara, Danielle M         19 Florida Int'l-FG     1:02.35    1:01.18  
                  30.23     1:01.18 (30.95)                                        
  5 Gonzalez, Allie M         20 Fla. Atlantic-FG     1:01.68    1:02.91  
                  29.99     1:02.91 (32.92)                                        
  6 Hoffman, Gemma            19 Daytona SC-FL             NT    1:03.61  
                  30.83     1:03.61 (32.78)                                        
  7 Yancey, Hannah A          18 Daytona SC-FL        1:02.49    1:04.22  
                  30.96     1:04.22 (33.26)                                        
  8 James, Elly B             22 Florida Int'l-FG     1:02.45    1:04.24  
                  30.88     1:04.24 (33.36)                                        
  9 Kiser, Hannah             18 Daytona SC-FL             NT    1:08.06  
                  33.50     1:08.06 (34.56)                                        
 -- Jarquin, Tisha            21 Fla. Atlantic-FG     1:04.80   X1:03.99  
                  30.53     1:03.99 (33.46)                                        
 -- Lee, Jennifer C           20 Florida Int'l-FG     1:02.93   X1:04.85  
                  31.45     1:04.85 (33.40)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pek, Csaba                22 Fla. Atlantic-FG       52.20      53.62  
                  26.54       53.62 (27.08)                                        
  2 Thermos, Yianni           17 Daytona SC-FL          53.89      55.25  
                  26.91       55.25 (28.34)                                        
  3 Meagher, Will L           18 Daytona SC-FL          55.86      55.92  
                  27.19       55.92 (28.73)                                        
  4 Gatlin, Will D            18 Fla. Atlantic-FG       55.92      55.98  
                  27.48       55.98 (28.50)                                        
  5 Curran, John              18 Daytona SC-FL          56.54      59.01  
                  28.55       59.01 (30.46)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez Arau, Sonia         20 Florida Int'l-FG     5:01.94    4:57.45  
                  27.96       57.87 (29.91)     1:27.95 (30.08)     1:58.34 (30.39)
        2:28.85 (30.51)     2:59.22 (30.37)     3:29.27 (30.05)     3:58.84 (29.57)
        4:28.28 (29.44)     4:57.45 (29.17)                                        
  2 Kovacs, Anett             20 Fla. Atlantic-FG     4:52.65    5:00.86  
                  27.70       57.41 (29.71)     1:27.32 (29.91)     1:57.78 (30.46)
        2:28.39 (30.61)     2:58.91 (30.52)     3:29.55 (30.64)     3:59.63 (30.08)
        4:30.26 (30.63)     5:00.86 (30.60)                                        
  3 Quinn, Colleen A          20 Florida Int'l-FG     5:09.95    5:14.02  
                  28.54       59.79 (31.25)     1:31.59 (31.80)     2:03.56 (31.97)
        2:35.56 (32.00)     3:07.79 (32.23)     3:40.01 (32.22)     4:12.32 (32.31)
        4:43.67 (31.35)     5:14.02 (30.35)                                        
  3 Farrugia, Nadia           18 Florida Int'l-FG     5:07.96    5:14.02  
                  28.32       58.99 (30.67)     1:30.39 (31.40)     2:02.51 (32.12)
        2:35.02 (32.51)     3:07.51 (32.49)     3:39.49 (31.98)     4:12.26 (32.77)
        4:44.30 (32.04)     5:14.02 (29.72)                                        
  5 Pheil, Katie              19 Daytona SC-FL        5:10.85    5:15.46  
                  28.00       57.83 (29.83)     1:27.90 (30.07)     1:58.74 (30.84)
        2:30.83 (32.09)     3:03.61 (32.78)     3:36.63 (33.02)     4:10.19 (33.56)
        4:43.52 (33.33)     5:15.46 (31.94)                                        
  6 Campillo, Natalie         18 Fla. Atlantic-FG     5:20.20    5:21.50  
                  28.81     1:00.61 (31.80)     1:33.19 (32.58)     2:05.77 (32.58)
        2:38.51 (32.74)     3:11.09 (32.58)     3:43.83 (32.74)     4:16.35 (32.52)
        4:49.05 (32.70)     5:21.50 (32.45)                                        
  7 Miller, Melissa M         22 Fla. Atlantic-FG     5:15.33    5:23.17  
                  30.09     1:02.52 (32.43)     1:35.52 (33.00)     2:08.21 (32.69)
        2:40.99 (32.78)     3:13.98 (32.99)     3:47.01 (33.03)     4:19.60 (32.59)
        4:52.11 (32.51)     5:23.17 (31.06)                                        
  8 Barnes, Anna              18 Daytona SC-FL        5:22.93    5:25.66  
                  30.51     1:03.21 (32.70)     1:36.25 (33.04)     2:09.12 (32.87)
        2:41.81 (32.69)     3:14.82 (33.01)     3:48.09 (33.27)     4:20.95 (32.86)
        4:53.62 (32.67)     5:25.66 (32.04)                                        
  9 Akoubian, Sara M          18 Daytona SC-FL        5:24.58    5:25.88  
                  30.35     1:03.00 (32.65)     1:35.89 (32.89)     2:08.74 (32.85)
        2:41.79 (33.05)     3:14.84 (33.05)     3:47.75 (32.91)     4:21.03 (33.28)
        4:54.09 (33.06)     5:25.88 (31.79)                                        
 -- Boucher, Mary E           19 Florida Int'l-FG          NT   X5:20.49  
                  29.37     1:01.81 (32.44)     1:34.72 (32.91)     2:07.52 (32.80)
        2:40.29 (32.77)     3:13.35 (33.06)     3:46.25 (32.90)     4:18.63 (32.38)
        4:50.45 (31.82)     5:20.49 (30.04)                                        
 -- Horton, Alice F           18 Florida Int'l-FG     5:18.07   X5:20.94  
                  30.13     1:02.62 (32.49)     1:35.34 (32.72)     2:08.02 (32.68)
        2:40.16 (32.14)     3:12.73 (32.57)     3:45.58 (32.85)     4:17.99 (32.41)
        4:50.38 (32.39)     5:20.94 (30.56)                                        
 -- Mitchell, Hannah L        18 Florida Int'l-FG     5:14.94   X5:21.66  
                  30.25     1:02.83 (32.58)     1:35.43 (32.60)     2:08.08 (32.65)
        2:40.63 (32.55)     3:13.42 (32.79)     3:45.92 (32.50)     4:18.18 (32.26)
        4:50.48 (32.30)     5:21.66 (31.18)                                        
 -- Pruitt, Jessica M         20 Fla. Atlantic-FG     5:20.21   X5:24.83  
                  29.97     1:02.32 (32.35)     1:35.33 (33.01)     2:08.42 (33.09)
        2:41.55 (33.13)     3:14.16 (32.61)     3:46.72 (32.56)     4:19.39 (32.67)
        4:52.52 (33.13)     5:24.83 (32.31)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czarnecki, Mikolaj P      22 Fla. Atlantic-FG     4:28.54    4:34.92  
                  25.21       52.34 (27.13)     1:19.91 (27.57)     1:48.06 (28.15)
        2:16.58 (28.52)     2:45.01 (28.43)     3:13.04 (28.03)     3:40.67 (27.63)
        4:08.07 (27.40)     4:34.92 (26.85)                                        
  2 Worrell, Takashi          19 Daytona SC-FL        4:42.00    4:42.20  
                  25.70       53.69 (27.99)     1:22.31 (28.62)     1:50.90 (28.59)
        2:19.67 (28.77)     2:48.44 (28.77)     3:17.55 (29.11)     3:46.23 (28.68)
        4:14.65 (28.42)     4:42.20 (27.55)                                        
  3 Walter, Dominic A         17 Daytona SC-FL        4:45.38    4:48.64  
                  25.79       54.19 (28.40)     1:23.22 (29.03)     1:53.04 (29.82)
        2:22.87 (29.83)     2:52.30 (29.43)     3:22.03 (29.73)     3:51.45 (29.42)
        4:20.85 (29.40)     4:48.64 (27.79)                                        
  4 Van Zee, Jay J            22 Fla. Atlantic-FG     4:33.15    4:48.87  
                  25.51       53.80 (28.29)     1:23.00 (29.20)     1:53.07 (30.07)
        2:22.95 (29.88)     2:52.82 (29.87)     3:21.52 (28.70)     3:50.54 (29.02)
        4:20.65 (30.11)     4:48.87 (28.22)                                        
  5 Westerlund, Victor        19 Daytona SC-FL        4:46.14    4:49.03  
                  26.03       54.62 (28.59)     1:23.70 (29.08)     1:53.36 (29.66)
        2:22.92 (29.56)     2:52.77 (29.85)     3:22.49 (29.72)     3:52.26 (29.77)
        4:21.93 (29.67)     4:49.03 (27.10)                                        
  6 Lapinski, Ty R            19 Fla. Atlantic-FG     4:48.16    4:50.05  
                  26.27       54.86 (28.59)     1:24.45 (29.59)     1:54.11 (29.66)
        2:23.99 (29.88)     2:53.85 (29.86)     3:23.78 (29.93)     3:53.83 (30.05)
        4:22.51 (28.68)     4:50.05 (27.54)                                        
  7 Erton, Erik T             19 Fla. Atlantic-FG     5:03.24   x5:08.42  
                  27.10       57.79 (30.69)     1:29.08 (31.29)     1:59.86 (30.78)
        2:31.24 (31.38)     3:02.24 (31.00)     3:33.93 (31.69)     4:06.03 (32.10)
        4:38.07 (32.04)     5:08.42 (30.35)                                        
  8 Gettino, Mark J           19 Fla. Atlantic-FG     5:06.04   x5:10.81  
                  26.65       56.84 (30.19)     1:27.99 (31.15)     2:00.02 (32.03)
        2:31.96 (31.94)     3:04.27 (32.31)     3:36.84 (32.57)     4:09.39 (32.55)
        4:40.96 (31.57)     5:10.81 (29.85)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaupre, Sabrina M        19 Florida Int'l-FG      356.00     304.40  
  2 Hansen, Courtney          18 Fla. Atlantic-FG      273.90     270.65  
  3 Dow, Sabrina              21 Florida Int'l-FG      246.55     196.35  
  4 Anderson, Taylor          18 Florida Int'l-FG          NP     193.00  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortina, Ronald           23 Fla. Atlantic-FG      332.10     343.55  
  2 Delong, Nick              18 Fla. Atlantic-FG      311.48     310.40  
  3 Cox, Gregory              19 Fla. Atlantic-FG      331.05     298.75  
  4 King, Ryan L              22 Fla. Atlantic-FG      294.61    x283.75  
  5 Pompi, James              18 Daytona SC-FL         229.65     267.00  
  6 Amos, Zeke                19 Daytona SC-FL         199.20     182.10  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bucz, Eszter              21 Fla. Atlantic-FG     1:04.23    1:05.25  
                  30.44     1:05.25 (34.81)                                        
  2 Meara, Danielle M         19 Florida Int'l-FG     1:08.55    1:07.65  
                  32.16     1:07.65 (35.49)                                        
  3 Hersey, Erin M            21 Fla. Atlantic-FG     1:09.03    1:07.99  
                  32.33     1:07.99 (35.66)                                        
  4 Madison, Jeanmarie L      19 Florida Int'l-FG     1:08.19    1:08.56  
                  32.90     1:08.56 (35.66)                                        
  5 Metka, Kristine M         21 Florida Int'l-FG     1:09.45    1:09.92  
                  33.06     1:09.92 (36.86)                                        
  6 Richardson, Jordan J      21 Fla. Atlantic-FG     1:12.01    1:11.08  
                  33.34     1:11.08 (37.74)                                        
  7 Akoubian, Sammy l         18 Daytona SC-FL        1:10.75    1:11.90  
                  34.64     1:11.90 (37.26)                                        
  8 Singleton, Cali M         18 Daytona SC-FL        1:16.45    1:16.85  
                  36.33     1:16.85 (40.52)                                        
 -- Gargum, Nadia E           21 Fla. Atlantic-FG     1:12.43   X1:12.96  
                  33.78     1:12.96 (39.18)                                        
 -- Boucher, Mary E           19 Florida Int'l-FG          NT   X1:13.35  
                  34.87     1:13.35 (38.48)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pek, Csaba                22 Fla. Atlantic-FG       56.88      58.11  
                  27.26       58.11 (30.85)                                        
  2 Forbes, Alan D            21 Fla. Atlantic-FG       58.21      58.50  
                  27.61       58.50 (30.89)                                        
  3 Wright, Steven M          22 Fla. Atlantic-FG     1:00.44    1:00.89  
                  28.18     1:00.89 (32.71)                                        
  4 Aycart, Thomas            19 Daytona SC-FL        1:01.71    1:02.24  
                  29.03     1:02.24 (33.21)                                        
  5 De Jesus, Jose            18 Daytona SC-FL        1:02.24    1:02.44  
                  29.00     1:02.44 (33.44)                                        
  6 Coakley, Daniel           21 Daytona SC-FL             NT    1:06.76  
                  30.66     1:06.76 (36.10)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daytona State College-FL  'A'                     1:19.64    1:37.81  
     1) Drake, Sophie 18                2) Isaacson, Ashly 19             
     3) Pheil, Katie 19                 4) Phillip, Kadeja 18             
                  24.40       48.37 (23.97)     1:13.20 (24.83)     1:37.81 (24.61)
  2 Florida Atlantic University-FG  'A'               1:37.91    1:38.65  
     1) Barker, Stephanie A 22          2) LeGro, Kristen N 21            
     3) Starke, Liz L 21                4) Nyback, Jonna C 23             
                  25.61       50.29 (24.68)     1:14.78 (24.49)     1:38.65 (23.87)
  3 Florida International Universi-FG  'A'            1:38.22    1:39.74  
     1) Grace, Kelly M 21               2) Farrugia, Nadia 18             
     3) Torres, Vicnan A 21             4) Derr, Kayla N 20               
                  25.38       50.56 (25.18)     1:15.17 (24.61)     1:39.74 (24.57)
  4 Florida Atlantic University-FG  'C'                    NT    1:43.70  
     1) Ivanova, Anastasia V 20         2) Gonzalez, Allie M 20           
     3) Pruitt, Jessica M 20            4) Jarquin, Tisha 21              
                  26.14       51.55 (25.41)     1:17.77 (26.22)     1:43.70 (25.93)
  5 Florida International Universi-FG  'B'                 NT    1:44.60  
     1) Kidd, Chelsie A 20              2) Quinn, Colleen A 20            
     3) Lee, Jennifer C 20              4) James, Elly B 22               
                  26.13       52.33 (26.20)     1:18.72 (26.39)     1:44.60 (25.88)
  6 Florida Atlantic University-FG  'B'                    NT   x1:44.66  
     1) Nowak, Michala N 21             2) Grodesky, Morgan E 19          
     3) Miller, Melissa M 22            4) Campillo, Natalie 18           
                  26.36       52.20 (25.84)     1:18.67 (26.47)     1:44.66 (25.99)
  7 Daytona State College-FL  'B'                          NT    1:47.40  
     1) Kiser, Hannah 18                2) Venables, Robyn 19             
     3) Akoubian, Sara M 18             4) Barnes, Anna 18                
                  27.35       52.49 (25.14)     1:20.21 (27.72)     1:47.40 (27.19)
  8 Florida Atlantic University-FG  'D'                    NT   x2:01.77  
     1) Aiello, Jennifer M 18           2) Garland, Jenn N 21             
     3) Thomas, Andrea M 19             4) Uhl, Miranda M 19              
                  27.56     1:06.52 (38.96)     1:34.32 (27.80)     2:01.77 (27.45)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Atlantic University-FG  'A'               1:23.52    1:24.40  
     1) Walsh, John W 19                2) Gunn, Ross R 20                
     3) Fermin, Anthony V 21            4) Williams, Eric S 21            
                  21.52       42.99 (21.47)     1:03.96 (20.97)     1:24.40 (20.44)
  2 Daytona State College-FL  'B'                          NT    1:27.43  
     1) Parsons, Stephen 18             2) Worrell, Takashi 19            
     3) Ehlers, Blake 19                4) Westerlund, Victor 19          
                  22.27       44.36 (22.09)     1:05.84 (21.48)     1:27.43 (21.59)
  3 Daytona State College-FL  'A'                     1:25.11    1:29.78  
     1) Coakley, Daniel 21              2) Gonzalez, Marco 19             
     3) Williams, Charles 18            4) Thermos, Yianni 17             
                  24.60       45.83 (21.23)     1:07.68 (21.85)     1:29.78 (22.10)
  4 Florida Atlantic University-FG  'B'                    NT    1:34.66  
     1) Steele, Joey M 18               2) Gettino, Mark J 19             
     3) Erton, Erik T 19                4) Lapinski, Ty R 19              
                  23.39       47.64 (24.25)     1:11.96 (24.32)     1:34.66 (22.70)

all-access