FAU Swimming

Nov. 22, 2003

Recap

Women's Results after Day 1 1 UNIVERSITY OF KANSAS KU 232 1 UNIVERSITY OF WISCONSIN WISC 232 3 UNIVERSITY OF MINNESOTA MINN 149 4 UNIVERSITY OF NEBRASKA-LINCOLN NEB 140 5 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY FAU 118 6 IOWA STATE UNIVERSITY ISU 76 7 UNIVERSITY OF IOWA IOWA 70 8 UNIVERSITY OF MIAMI MIAMI 50 9 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA UND 14 10 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY SCSU 4

2003 Minnesota Invitational University of Minnesota Aquatic Center Results

Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Meet Record: * 1:32.69 11/1994 , Georgia Pimental, Coole, Morrison, Blackmon School Finals Points =============================================================================== 1 UNIVERSITY OF KANSAS 'A' 1:34.00 40 1) Gruber, Amy M JR 2) Dower, Ashley M SR 3) Bolin, Kim K SR 4) Sondall, Whitney M SR 11.51 23.71 11.39 23.65 11.24 23.32 11.13 23.32 2 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'A' 1:34.22 34 1) Trinidad, Anna SO 2) Buhrandt, Molly SR 3) Pendleton, Bethany SR 4) Hernandez, Sarah SO 11.85 24.01 11.23 23.45 11.43 23.71 11.14 23.05 3 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'A' 1:34.64 32 1) Perrott, Sarah SO 2) Bohlsen, Sarah SR 3) Hasling, Jennifer FR 4) Coombe, Katy JR 11.94 24.20 11.16 23.58 11.29 23.70 11.24 23.16 4 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'A' 1:34.75 30 1) Dalmastro, Valeria JR 2) Petersson, Emma SR 3) Bedyk, Boguslawa SR 4) Andersson, Lisa SR 11.69 23.94 11.30 23.63 11.37 23.81 11.22 23.37 5 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'B' 1:34.77 28 1) VanCuren, Shannon SO 2) Pisula, Emily SR 3) Carpenter, Emily SO 4) Johnson, Susan FR 11.86 23.89 11.27 23.65 11.47 23.69 11.30 23.54 6 IOWA STATE UNIVERSITY 'A' 1:37.10 26 1) Dyshaw, Sam SR 2) Lindberg, Jenny JR 3) Breunig, Lauren FR 4) Benson, Britta JR 11.88 24.42 11.77 24.39 11.97 24.65 11.13 23.64 7 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'C' 1:37.17 24 1) Bjorklund, Erika FR 2) Crawford, Jessica SR 3) Somrock, Lindsay SO 4) Kezbers, Krista FR 12.18 24.83 11.19 23.64 11.53 24.50 11.44 24.20 8 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'B' 1:37.37 1) Hardt, Kate SO 2) Vine, Sara SO 3) Solfelt, Sarah JR 4) Moore, Megan SR 12.33 25.09 11.43 24.15 11.36 24.16 11.40 23.97 9 UNIVERSITY OF KANSAS 'B' 1:37.70 22 1) Krueger, Jackie G JR 2) Gnatzig, Gina M SO 3) Colver, Aly D JR 4) Urbatchka, Lindsey E SO 12.13 24.63 11.74 24.41 11.78 24.31 11.72 24.35 10 UNIVERSITY OF NEBRASKA-LINCOLN 'A' 1:38.24 18 1) Matheu, Angie SR 2) Criss, Michelle FR 3) Erickson, Danielle SO 4) McCauley, Julie FR 11.86 24.41 11.73 24.34 11.78 24.86 11.83 24.63 11 UNIVERSITY OF IOWA 'B' 1:38.53 14 1) Martin, Katie SO 2) Molzahn, Jackie SR 3) Samples, Robin FR 4) VanKeulen, Joyce FR 12.17 24.73 11.86 25.10 11.53 24.31 11.89 24.39 12 UNIVERSITY OF KANSAS 'C' 1:38.84 1) Tindall, Tricia E FR 2) Short, Jenny E FR 3) Himes, Maegen R SR 4) Isaac, Miranda L JR 24.88 24.85 24.65 24.46 13 UNIVERSITY OF IOWA 'C' 1:39.46 12 1) Petty, Erin FR 2) Sanderson, Jeni SO 3) Cochran, Erin JR 4) Gable, Molly JR 12.22 25.27 11.52 24.85 11.50 24.66 11.63 24.68 14 UNIVERSITY OF NEBRASKA-LINCOLN 'B' 1:39.70 10 1) King, Alex SO 2) Keathley, Mallory FR 3) Bailey, Lauren FR 4) Ingles, Bailey FR 12.09 24.79 11.86 24.89 12.28 25.25 11.72 24.77 15 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'A' 1:39.80 8 1) Bachmeier, Jenny FR 2) Dorsher, Madonna FR 3) Riggs, Trish JR 4) Kohlhof, Beth SR 12.37 25.34 11.58 24.22 12.09 25.38 11.93 24.86 16 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'C' 1:40.22 6 1) Gregory, Liz FR 2) Plotkin, Lisa FR 3) Burts, Geni FR 4) Norkus, Krista FR 25.73 25.48 24.81 24.20 17 IOWA STATE UNIVERSITY 'B' 1:40.24 4 1) Hanus, Kelly JR 2) Schmugge, Kim SR 3) Nelson, Cassandra FR 4) Wieben, Jamie SO 25.50 24.16 25.01 25.57 18 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'D' 1:40.27 1) Marshall, Katherine SO 2) Gazvoda, Jaclyn FR 3) Patrek, Mary SO 4) Ruess, Abby SO 25.58 24.89 25.53 24.27 19 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'E' 1:40.35 1) Schold, Melissa SR 2) Schik, Caroline FR 3) Peters, Megan JR 4) Cahoy, Amy SO 25.47 24.50 25.06 25.32 20 UNIVERSITY OF KANSAS 'D' 1:40.60 1) Hansen, Kristi M FR 2) Meyer, Kelly A SO 3) Zarazan, Becca L JR 4) Johnson, Kristen E SR 25.73 25.42 24.91 24.54 21 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'A' 1:40.74 2 1) Peters, Brenda FR 2) Vieau, Jackie SO 3) Breunig, Danielle SO 4) Emil, Alise SO 25.49 25.23 25.05 24.97 22 ST. OLAF COLLEGE 'A' 1:41.08 1) Brentz, Katy JR 2) Blum, Kate SO 3) Love, Emily SO 4) Hathaway, Liz SR 24.43 25.49 25.12 26.04 23 UNIVERSITY OF NEBRASKA-LINCOLN 'C' 1:41.25 1) Sandeberg, Katrina SO 2) Dulgar, Kate SO 3) Wheeler, Kate FR 4) Becker, Emily SO 25.69 25.08 24.91 25.57 24 UNIVERSITY OF KANSAS 'E' 1:42.34 1) Knighton, Katie A JR 2) Boecker, Megan D SO 3) Pogioli, Lia E FR 4) Rusch, Emily C SO 25.58 26.03 25.64 25.09 25 UNIVERSITY OF NEBRASKA-LINCOLN 'D' 1:42.44 1) Baker, Lana SO 2) Schnack, Casey FR 3) Holderman, Esmie FR 4) Petersen, Courtney SO 26.19 25.64 25.78 24.83 26 IOWA STATE UNIVERSITY 'C' 1:42.69 1) Walden, Chelsey FR 2) Peterson, Maggie SO 3) Chrun, Kim SR 4) Fender, Melissa SO 26.03 25.59 25.64 25.43 27 UNIVERSITY OF KANSAS 'F' 1:43.77 1) Yates, Lauren E FR 2) Rudy, Erin L FR 3) Bakke, Hannah L FR 4) Tirabassi, Kristen C FR 26.01 26.48 25.34 25.94 28 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'B' 1:44.56 1) Boedigheimer, Heather FR 2) Pfuehler, Maria FR 3) McGrath, Kate SO 4) Metkowski, Jessi JR 26.57 25.94 26.00 26.05 29 ST. OLAF COLLEGE 'B' 1:44.60 1) Cowell, Alisha SO 2) Berg, Hannah SO 3) Detwiler, Katie JR 4) VanScoy, Rachel JR 26.39 25.91 26.16 26.14 30 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'B' 1:45.49 1) Harlan, Sara JR 2) Stuckel, Kate FR 3) Holth, Janice SR 4) Peterson, Sabrina FR 26.84 25.76 25.61 27.28 31 UNIVERSITY OF KANSAS 'G' 1:47.62 1) Tilson, Lisa M FR 2) Knopp, Emily J FR 3) Keyes, Jamie L SO 4) Andreas, Ashley M SO 27.14 25.91 27.16 27.41 32 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'C' 1:52.47 1) Kemp, Angela FR 2) Durheim, Maureen SO 3) Jacobs, Marie SR 4) Larson, Kristen FR 27.32 28.12 28.49 28.54

Event 3 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Meet Record: * 4:47.12 11/21/2003Carly Piper, Wisconsin Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Piper, Carly JR BADGERS 4:47.12 4:48.73 20 26.38 28.37 28.88 29.27 29.34 29.34 29.31 29.63 29.71 28.50 2 Bailey, Lauren FR CORNHUSKERS 4:57.16 4:55.47 17 27.19 29.34 29.69 29.87 29.74 30.24 30.15 30.27 30.01 28.97 3 Wheeler, Kate FR CORNHUSKERS 4:58.11 4:57.03 16 27.60 29.72 29.94 30.16 30.38 30.08 29.93 30.23 30.39 28.60 4 Gnatzig, Gina M SO JAYHAWKS 4:57.15 4:57.85 15 27.47 29.83 30.01 30.14 30.17 30.51 30.23 30.38 29.97 29.14 5 Schnack, Casey FR CORNHUSKERS 5:01.10 4:59.18 14 28.03 30.00 30.34 30.42 30.29 30.25 30.16 30.15 30.07 29.47 6 Holderman, Esmie FR CORNHUSKERS 5:01.33 5:00.05 13 27.90 29.82 30.54 30.54 30.47 30.41 30.38 30.32 30.27 29.40 7 Carpenter, Emily SO BADGERS 4:59.65 5:00.68 12 28.32 30.47 30.13 30.33 30.19 30.33 30.01 30.32 30.26 30.32 8 Burts, Geni FR OWLS 5:00.06 5:03.87 11 27.33 30.35 30.69 30.72 30.65 30.54 31.10 31.15 30.84 30.50 B - Final 9 Tukey, Valerie FR GOLDEN GOPHERS 5:01.61 4:58.28 9 27.67 29.66 30.21 30.06 30.24 30.05 30.31 30.25 30.33 29.50 10 McCauley, Julie FR CORNHUSKERS 5:03.93 5:01.20 7 28.74 30.17 30.42 30.49 30.57 30.60 30.32 30.68 30.01 29.20 11 Klanderman, Elizabeth FR BADGERS 5:03.39 5:02.77 6 28.04 29.95 30.34 30.74 30.75 30.72 31.07 30.86 30.53 29.77 12 Walden, Chelsey FR CYCLONES 5:03.39 5:02.91 5 27.90 30.01 30.64 30.67 30.82 30.86 31.00 31.19 31.05 28.77 13 Eustis, Katelyn JR HAWKEYES 5:04.21 5:03.39 4 27.82 30.22 30.22 30.81 30.72 30.72 30.98 31.07 30.82 30.01 14 Hooper, Christie SR HAWKEYES 5:03.30 5:04.39 3 27.47 30.27 30.66 30.93 31.12 31.06 30.96 30.92 30.63 30.37 15 Colver, Aly D JR JAYHAWKS 5:02.97 5:05.96 2 27.32 29.71 30.75 31.05 31.21 31.28 31.34 31.31 31.36 30.63 16 Zarazan, Becca L JR JAYHAWKS 5:02.52 5:07.83 1 28.06 30.46 30.55 30.95 31.36 31.70 31.03 31.33 31.53 30.86 C - Final 17 Becker, Emily SO CORNHUSKERS 5:06.08 5:01.91 28.64 30.37 30.53 30.53 30.27 30.26 30.37 30.27 30.42 30.25 18 Plaminkova, Petra SR CYCLONES 5:05.73 5:02.83 28.43 30.17 30.40 30.39 30.61 30.82 30.38 30.62 30.77 30.24 19 Johansson, Rebecca SO BADGERS 5:05.88 5:03.12 28.47 30.03 30.27 30.52 30.55 30.70 30.77 31.01 30.91 29.89 20 Rodakowski, Juleen SR GOLDEN GOPHERS 5:04.28 5:04.02 28.47 30.72 31.21 31.13 30.93 30.56 30.49 30.22 30.42 29.87 21 Warmington, Jennifer SO GOLDEN GOPHERS 5:04.57 5:04.79 28.18 30.59 30.99 30.92 30.70 30.32 30.78 31.08 31.02 30.21 22 Krueger, Jackie G JR JAYHAWKS 5:04.79 5:05.16 28.31 30.55 30.81 30.78 30.63 30.74 31.24 30.93 30.92 30.25 23 Clark, Mackenzie SO CORNHUSKERS 5:05.34 5:05.70 28.20 30.22 30.37 30.46 30.84 31.14 31.35 31.15 31.29 30.68 24 Pogioli, Lia E FR JAYHAWKS 5:05.52 5:07.12 28.52 30.70 31.01 31.14 31.26 31.24 31.27 31.19 30.74 30.05 Preliminaries 25 Girdley, Caitlin JR HAWKEYES 5:06.18 26 Rice, Amanda FR BADGERS 5:06.30 27 Beerthuis, Ali SO OWLS 5:06.34 28 Tindall, Tricia E FR JAYHAWKS 5:06.36 29 King, Alex SO CORNHUSKERS 5:06.47 30 Skoog, Lara SR CYCLONES 5:06.67 31 Noah, Erica SO HAWKEYES 5:06.77 32 Erwin, Tara FR HURRICANES 5:07.08 33 Hughes, Andrea FR HURRICANES 5:09.77 34 Ackley, Caroline FR BADGERS 5:10.17 35 Andersson, Lisa SR OWLS 5:10.24 36 Isaac, Miranda L JR JAYHAWKS 5:10.89 37 Wind, Katie SO GOLDEN GOPHERS 5:12.60 38 Plotkin, Lisa FR OWLS 5:13.28 39 Spangler, Caitlain FR OWLS 5:14.00 40 St. Martin, Lindsey FR GOLDEN GOPHERS 5:14.57 41 Knapp, Ashley FR HURRICANES 5:15.55 42 Smirniotis, Lydia SO CYCLONES 5:15.59 43 Marko, Lindsay SR GOLDEN GOPHERS 5:15.75 44 Lunak, Kristen FR HURRICANES 5:16.90 45 Knoell, Carly SO OLES 5:17.63 46 Anseth, Tennyson JR HUSKIES 5:17.73 47 Mickelson, Lauren SO FIGHTING SIOUX 5:18.14 48 Harris, Heather FR GOLDEN GOPHERS 5:18.20 49 Merisalu, Mare SO FIGHTING SIOUX 5:18.64 50 Turkish, Hallie FR HURRICANES 5:19.02 51 Warner, Katie JR FIGHTING SIOUX 5:19.15 52 Boecker, Megan D SO JAYHAWKS 5:19.16 53 Dolan, Kelly FR OLES 5:20.10 54 Koenig, Katie SO HAWKEYES 5:20.78 55 Ritchie, Tami SO CYCLONES 5:21.73 56 Sarna, Jaclyn FR HAWKEYES 5:22.04 57 Crespo, Gema SR HURRICANES 5:22.91 58 Carriere, Mary JR HURRICANES 5:24.15 59 Ewing, Lena SO HURRICANES 5:25.92 60 Yates, Lauren E FR JAYHAWKS 5:27.01 61 Lamour, Cecile SO GOLDEN GOPHERS 5:27.36 62 Breunig, Danielle SO HUSKIES 5:27.71 63 Spence, Chrissie FR KNIGHTS 5:29.30 64 Fleming, Thea JR GOLDEN GOPHERS 5:29.85 65 Eggermann, Katie SR OWLS 5:29.89 66 Goens, Dana FR FIGHTING SIOUX 5:30.37 67 Tierney, Sarah FR HUSKIES 5:32.18 68 Rothstein, Kelly SO HUSKIES 5:32.41 69 Otterson, Kristin SO HUSKIES 5:39.42 70 Pfuehler, Maria FR HUSKIES 5:58.52 71 Boedigheimer, Heather FR HUSKIES 6:04.70

Event 5 Women 200 Yard IM =============================================================================== Meet Record: * 2:01.52 11/1994 Kara Manglitz, Kelly Frazer 95, Georgia Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Trinidad, Anna SO BADGERS 2:02.98 2:03.22 20 27.75 30.62 35.89 28.96 2 Pendleton, Bethany SR BADGERS 2:03.79 2:03.54 17 27.33 30.61 37.10 28.50 3 Himes, Maegen R SR JAYHAWKS 2:05.72 2:04.82 16 27.72 31.47 36.71 28.92 4 Johnson, Susan FR BADGERS 2:04.81 2:05.04 15 26.74 31.00 38.04 29.26 5 Pisula, Emily SR BADGERS 2:05.25 2:05.28 14 27.51 31.62 37.09 29.06 6 Petersson, Emma SR OWLS 2:07.68 2:06.58 13 26.85 31.71 38.34 29.68 7 Ferenczi, Katalin JR HURRICANES 2:06.00 2:06.87 12 27.88 31.15 37.56 30.28 8 Johnson, Kristen E SR JAYHAWKS 2:07.85 2:07.13 11 28.02 31.88 37.42 29.81 B - Final 9 Hemphill, Andrea SO HAWKEYES 2:08.65 2:07.14 9 27.27 31.70 38.29 29.88 10 Breunig, Lauren FR CYCLONES 2:08.35 2:08.29 7 28.38 32.78 38.05 29.08 11 Moore, Megan SR GOLDEN GOPHERS 2:09.29 2:08.80 6 28.69 31.96 38.72 29.43 12 Crawford, Jessica SR GOLDEN GOPHERS 2:09.44 2:08.83 5 28.14 32.78 39.00 28.91 13 Bjorklund, Erika FR GOLDEN GOPHERS 2:08.92 2:08.91 4 28.29 33.45 36.60 30.57 14 Ruess, Abby SO GOLDEN GOPHERS 2:09.34 2:09.47 3 27.52 33.90 37.15 30.90 15 Ingles, Bailey FR CORNHUSKERS 2:09.36 2:09.68 2 27.75 33.51 38.72 29.70 16 Bailey, Lauren FR CORNHUSKERS 2:09.17 2:09.72 1 28.82 32.99 38.99 28.92 C - Final 17 Ferguson, Adrien SO HURRICANES 2:09.62 2:06.79 27.20 32.16 37.57 29.86 18 Rusch, Emily C SO JAYHAWKS 2:09.48 2:08.47 27.76 33.36 37.76 29.59 19 Wiesner, Andrea FR BADGERS 2:09.70 2:09.95 28.21 31.57 39.98 30.19 20 Crouthamel, Carol SR GOLDEN GOPHERS 2:10.38 2:09.97 28.33 34.11 36.38 31.15 21 Guzauskas, Lauren SR GOLDEN GOPHERS 2:10.77 2:10.52 28.25 33.95 37.72 30.60 22 Quinn, Julia FR GOLDEN GOPHERS 2:10.99 2:10.77 29.08 32.82 37.41 31.46 23 Torres, Diana JR CORNHUSKERS 2:10.83 2:12.46 28.20 32.60 41.13 30.53 24 Richmire, Sara JR FIGHTING SIOUX 2:11.08 2:12.56 28.06 34.81 39.19 30.50 Preliminaries 7 Sarnecki, Amalia SO BADGERS 2:06.03 26 Petersen, Courtney SO CORNHUSKERS 2:11.23 27 Schlatter, Rachel SO CORNHUSKERS 2:11.54 28 Somrock, Lindsay SO GOLDEN GOPHERS 2:11.85 29 Eide, Kristen JR HAWKEYES 2:12.56 30 Rogers, Kim SO CYCLONES 2:13.01 31 Solfelt, Sarah JR GOLDEN GOPHERS 2:13.10 32 Pancake, Kelly SR OWLS 2:13.13 33 Sandeberg, Katrina SO CORNHUSKERS 2:13.21 34 Crawford, Emilee FR CORNHUSKERS 2:13.23 35 Chrun, Kim SR CYCLONES 2:13.67 36 Haunz, Lisa SR HAWKEYES 2:13.80 37 Horton, Christina JR OWLS 2:14.05 38 Marshall, Katherine SO GOLDEN GOPHERS 2:14.42 39 Adkins, Colleen JR HURRICANES 2:14.51 40 Krawczyk, Martyna SO HURRICANES 2:14.65 41 Erickson, Danielle SO CORNHUSKERS 2:14.72 42 Kunnemann, Sara JR HAWKEYES 2:15.18 43 Wollenhaupt, Sarah FR FIGHTING SIOUX 2:15.41 44 Knopp, Emily J FR JAYHAWKS 2:15.46 45 Milburn, Mary SO OWLS 2:16.71 46 Rudy, Erin L FR JAYHAWKS 2:16.74 47 Vieau, Jackie SO HUSKIES 2:16.75 48 Knapp, Lindsay JR HURRICANES 2:16.92 49 Gazvoda, Jaclyn FR GOLDEN GOPHERS 2:17.78 50 Harlan, Sara JR FIGHTING SIOUX 2:18.67 51 Baker, Lana SO CORNHUSKERS 2:18.74 52 Detwiler, Katie JR OLES 2:18.75 53 Holth, Janice SR FIGHTING SIOUX 2:18.94 54 Emil, Alise SO HUSKIES 2:19.08 55 Stuckel, Kate FR FIGHTING SIOUX 2:19.18 56 Peterson, Maggie SO CYCLONES 2:19.44 57 Parker, Shannon SO CYCLONES 2:19.79 58 Stearly, Krista FR HUSKIES 2:20.21 59 Metkowski, Jessi JR HUSKIES 2:20.25 60 Peterson, Sabrina FR FIGHTING SIOUX 2:20.80 61 Keyes, Jamie L SO JAYHAWKS 2:21.01 62 Berg, Hannah SO OLES 2:21.63 63 Cowell, Alisha SO OLES 2:21.75 64 Tilson, Lisa M FR JAYHAWKS 2:23.51 65 Hathaway, Liz SR OLES 2:23.88 66 Green, Christina JR HUSKIES 2:27.48 67 Jacobs, Marie SR HUSKIES 2:35.70

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Meet Record: * 22.93 11/2001 Carrie Nixon, Notre Dame Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Gruber, Amy M JR JAYHAWKS 23.44 23.35 20 11.48 11.87 2 Bolin, Kim K SR JAYHAWKS 23.96 23.56 17 11.41 12.15 3 Coombe, Katy JR GOLDEN GOPHERS 23.73 23.75 16 11.62 12.13 4 Hernandez, Sarah SO BADGERS 23.79 23.78 15 11.77 12.01 5 Dalmastro, Valeria JR OWLS 23.81 23.81 14 11.67 12.14 6 Sondall, Whitney M SR JAYHAWKS 23.95 23.88 13 11.72 12.16 7 Buhrandt, Molly SR BADGERS 23.94 23.89 12 11.57 12.32 8 Perrott, Sarah SO GOLDEN GOPHERS 23.97 24.17 11 11.85 12.32 B - Final 9 VanCuren, Shannon SO BADGERS 24.26 23.96 9 11.76 12.20 10 Dower, Ashley M SR JAYHAWKS 24.30 24.04 7 11.82 12.22 11 Haeger, Kate JR HAWKEYES 24.21 24.08 6 11.96 12.12 12 VanMaaren, Abby JR HAWKEYES 24.21 24.20 5 11.97 12.23 13 Benson, Britta JR CYCLONES 24.11 24.25 4 12.02 12.23 14 Haeger, Emmy FR HAWKEYES 24.28 24.32 3 11.80 12.52 15 Andersson, Lisa SR OWLS 24.27 24.37 2 12.00 12.37 16 Hasling, Jennifer FR GOLDEN GOPHERS 24.24 24.43 1 11.90 12.53 C - Final 17 Dyshaw, Sam SR CYCLONES 24.34 24.30 11.99 12.31 18 Bohlsen, Sarah SR GOLDEN GOPHERS 24.33 24.36 11.92 12.44 19 Martin, Katie SO HAWKEYES 24.48 24.48 11.88 12.60 20 Hardt, Kate SO GOLDEN GOPHERS 24.47 24.53 12.01 12.52 21 Colver, Aly D JR JAYHAWKS 24.51 24.57 12.18 12.39 22 Vine, Sara SO GOLDEN GOPHERS 24.48 24.59 11.98 12.61 22 Norkus, Krista FR OWLS 24.46 24.59 12.15 12.44 24 Kelly, Karen SO HAWKEYES 24.38 24.85 12.23 12.62 Preliminaries 10 Sarnecki, Amalia SO BADGERS 24.15 26 Matheu, Angie SR CORNHUSKERS 24.56 27 Carpenter, Emily SO BADGERS 24.58 28 Molzahn, Jackie SR HAWKEYES 24.61 29 Dorsher, Madonna FR FIGHTING SIOUX 24.62 29 Hooper, Christie SR HAWKEYES 24.62 31 Swanson, Christina SR HURRICANES 24.64 32 Bedyk, Boguslawa SR OWLS 24.66 32 Ackley, Caroline FR BADGERS 24.66 32 Criss, Michelle FR CORNHUSKERS 24.66 32 Fox, Lindsey FR HURRICANES 24.66 36 Bachmeier, Jenny FR FIGHTING SIOUX 24.70 36 Samples, Robin FR HAWKEYES 24.70 38 Lindberg, Jenny JR CYCLONES 24.75

Men's Results after Day 1 1 MINNESOTA 419.50 2 WISCONSIN 274.50 3 FLORIDA ATLANTIC 151 4 NORTH DAKOTA 126 5 SAINT CLOUD STATE 72 6 ST. OLAF COLLEGE 53 7 CARLETON COLLEGE 30 8 LOUISIANA STATE 24 9 MIAMI 20 10 NORTHWESTERN 17

Licensed to Univ. of Minnesota Aquatics Hy-Tek's Meet Manager 11/21/2003 08:05 PM 2003 Minnesota Invitational University of Minnesota Aquatic Center Results

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Meet Record: * 1:21.13 1997 , Minnesota Bathurst, Schindler, Rients, Lopez School Finals Points =============================================================================== 1 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'A' 1:20.91* 40 1) Marshall, Matt SR 2) Mania, Adam JR 3) Wiesner, Eric JR 4) Rogers, Dale SR 10.23 20.77 9.47 19.91 9.59 20.20 9.39 20.03 2 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'A' 1:20.99* 34 1) Silkaitis, Terry JR 2) Osten, Neil JR 3) Volcansek, Ales FR 4) Cerensek, Igor FR 10.23 20.56 9.38 20.14 9.53 20.07 9.80 20.22 3 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'B' 1:23.38 32 1) McCaffrey, Sean JR 2) Gettelfinger, Brian SR 3) Anguis, Christian JR 4) Ochalek, Kiel SO 10.61 21.47 9.62 20.48 9.97 20.90 9.76 20.53 4 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'B' 1:23.94 30 1) Speer, Scott FR 2) Anderson, Chris SR 3) Zakrzewski, Kevin SR 4) Scheuber, Chris FR 10.47 21.43 9.70 20.55 9.93 21.01 9.90 20.95 5 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'A' 1:24.13 28 1) Babaev, Pavel SO 2) Watkins, Russell SO 3) Anderson, Kenny SO 4) Marzonie, Rich JR 10.35 21.34 10.04 21.20 9.96 21.05 9.67 20.54 6 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'A' 1:25.31 26 1) Alves, Fernando JR 2) Burckhard, Andy SR 3) Mraule, Jason SO 4) Andersson, Sebastian SR 10.56 21.55 10.38 21.33 10.12 21.39 10.03 21.04 7 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'C' 1:26.10 1) Berve, Dan FR 2) Bernier, Nathan JR 3) Herriges, Joe SO 4) Young, Scott JR 10.51 21.79 10.37 21.78 10.12 20.95 10.26 21.58 8 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'A' 1:28.36 24 1) Kern, Gabe SR 2) Gill, Ben SO 3) Eberle, Micah SR 4) Rotramel, Ryan SR 10.90 22.64 10.38 22.20 10.00 21.48 10.25 22.04 9 ST. OLAF COLLEGE 'A' 1:28.59 22 1) Chambers, JC SO 2) Thomsen, Lee SR 3) Garrett, Adam SR 4) Vanderwert, Drew JR 11.13 22.57 10.81 22.83 10.32 21.66 10.37 21.53 10 CARLETON COLLEGE 'A' 1:30.11 18 1) Thorsen, Michael JR 2) Kruesi, Will FR 3) Evans, Andy JR 4) Freidlander-Holm, David FR 11.25 22.81 10.93 22.77 10.63 22.26 10.80 22.27 11 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'B' 1:31.60 14 1) Peters, Jared SO 2) Breitstein, Mike SO 3) Swanholm, Ben SO 4) Taylor, Sam SO 10.78 22.07 11.29 23.19 11.58 23.99 10.75 22.35 12 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'B' 1:31.95 12 1) DeCicco, Kyle FR 2) Baker, Christian FR 3) Pellicer, Robert FR 4) Ploetz, George FR 11.44 23.73 10.75 22.12 11.28 23.32 11.25 22.78 13 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'B' 1:32.07 10 1) Wood, Mike SR 2) Sullivan, Matt SO 3) Nelson, Ray FR 4) Daniels, Russ SO 11.36 23.26 10.89 23.05 11.15 23.47 10.67 22.29

Event 4 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Meet Record: * 4:20.99 1994 Brian Barnes, Indiana Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Mitchell, Adam SO GOLDEN GOPHERS 4:30.00 4:26.81 20 23.85 26.50 27.15 27.43 27.17 27.29 27.24 27.27 26.65 26.26 2 Cintra, Rodrigo JR FIGHTING SIOUX 4:32.73 4:29.55 17 25.03 26.75 27.23 27.51 27.36 27.10 27.61 27.62 27.32 26.02 3 Beckerle, Travis SO GOLDEN GOPHERS 4:33.67 4:29.60 16 24.83 26.84 27.11 27.39 27.35 27.33 27.37 27.33 27.26 26.79 4 Wiesner, Eric JR BADGERS 4:32.73 4:33.35 15 24.01 26.65 27.89 28.08 27.93 28.23 27.74 27.78 27.93 27.11 5 Moulder, David JR GOLDEN GOPHERS 4:33.41 4:34.05 14 25.23 27.41 27.74 27.98 27.96 27.90 27.94 27.77 27.73 26.39 6 Torpey, Pat SR BADGERS 4:34.18 4:34.16 13 24.98 27.27 28.28 28.27 28.25 27.75 27.73 27.59 28.00 26.04 7 Hamm, Michael SO BADGERS 4:35.70 4:39.60 12 25.42 27.19 27.04 27.73 27.87 28.39 28.35 29.08 29.45 29.08 8 McCaffrey, Sean JR GOLDEN GOPHERS 4:36.39 4:41.17 11 25.69 27.49 28.29 28.59 28.75 28.83 28.72 28.56 28.66 27.59 B - Final 9 Ackley, Andrew JR BADGERS 4:37.54 4:36.39 9 25.08 27.64 27.95 28.35 28.35 28.52 28.15 28.12 27.53 26.70 10 Zeibig, Adam JR OWLS 4:38.84 4:38.77 7 25.13 27.88 27.99 28.31 28.40 28.55 28.48 28.46 28.47 27.10 11 Knoechel, Andrew FR GOLDEN GOPHERS 4:39.41 4:39.13 6 25.05 27.11 27.81 28.08 28.60 28.60 28.48 28.95 28.61 27.84 12 Apprill, Adam SR GOLDEN GOPHERS 4:40.40 4:39.47 5 26.69 28.24 28.39 28.47 28.33 28.22 27.94 28.03 28.07 27.09 13 Baker, Christian FR OWLS 4:39.14 4:40.59 4 25.71 27.65 27.88 28.24 28.51 28.59 28.64 28.53 28.88 27.96 14 Toth, Fabian FR GOLDEN GOPHERS 4:41.16 4:42.27 3 25.94 28.18 28.49 28.40 28.59 28.57 28.75 28.97 28.48 27.90 15 Leopold, Nate SO GOLDEN GOPHERS 4:44.72 4:50.37 2 24.67 27.50 28.99 29.29 29.55 29.23 29.16 30.45 30.94 30.59 16 Dorweiler, Jimmer FR GOLDEN GOPHERS 4:43.13 4:55.33 1 26.87 29.20 29.18 29.76 29.68 30.09 30.11 30.18 30.40 29.86 C - Final 17 Wood, Zach FR GOLDEN GOPHERS 4:47.64 4:43.61 27.06 28.57 28.76 28.34 28.48 28.60 28.57 28.65 28.77 27.81 18 Andersson, Sebastian SR FIGHTING SIOUX 4:46.11 4:44.38 27.14 29.01 29.53 29.09 29.31 29.07 28.69 28.01 27.52 27.01 19 Molzahn, Tom FR BADGERS 4:44.80 4:45.39 26.07 28.99 29.30 28.90 29.03 28.58 28.17 29.15 28.77 28.43 20 Zhuravlev, Pavel SO GOLDEN GOPHERS 4:48.95 4:48.20 26.65 28.93 28.98 29.09 28.95 29.04 29.36 29.39 29.45 28.36 21 Schneider, Jeff SO FIGHTING SIOUX 4:45.32 4:48.86 26.33 28.99 29.72 29.37 28.86 29.37 29.52 29.51 29.22 27.97 22 Anderson, Joe FR OLES 4:48.79 4:49.58 26.37 28.79 29.33 29.63 29.58 29.43 29.56 29.25 29.39 28.25 23 Thomas, Adam FR OLES 4:48.70 4:51.50 26.79 29.29 29.69 29.81 28.96 29.35 29.17 29.88 29.66 28.90 24 Natali, Mike FR GOLDEN GOPHERS 4:48.65 4:52.64 26.43 29.66 29.19 29.53 29.55 29.59 29.78 29.91 29.66 29.34 Preliminaries 25 Ebinger, Joe FR BADGERS 4:48.98 26 Skalinder, Stephen FR BADGERS 4:52.82 27 Baarlaer, Lucas FR FIGHTING SIOUX 4:54.02 28 Taylor, Sam SO FIGHTING SIOUX 4:55.62 29 Pellicer, Robert FR OWLS 4:59.19 30 Daniels, Russ SO HUSKIES 4:59.64 31 Kruesi, Will FR KNIGHTS 5:04.28 32 Eberle, Micah SR HUSKIES 5:04.98 33 Einck, Alan FR HUSKIES 5:10.16 34 Laughery, Colin SO OLES 5:10.53 35 Albert, Logan FR HUSKIES 5:16.56 36 Wood, Mike SR HUSKIES 5:17.68 37 Sielaff, Mark SO KNIGHTS 5:19.56 38 Dahl, Jeff FR HUSKIES 5:20.73

Event 6 Men 200 Yard IM =============================================================================== Meet Record: * 1:49.41 11/21/2003Adam Mania, Wisconsin Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Mania, Adam JR BADGERS 1:50.37 1:49.41* 20 23.40 26.58 32.42 27.01 2 Urreta, Diego SR GOLDEN GOPHERS 1:53.43 1:51.14 17 24.42 28.28 32.60 25.84 3 Liebhold, Tim JR BADGERS 1:51.89 1:51.44 16 24.75 27.61 33.08 26.00 4 Plummer, Ryan SR GOLDEN GOPHERS 1:53.67 1:53.34 15 24.85 28.60 32.93 26.96 5 Howard, Travis SR OWLS 1:56.75 1:55.10 14 25.21 31.60 31.29 27.00 6 Alves, Fernando JR FIGHTING SIOUX 1:57.98 1:55.21 13 23.21 29.67 36.35 25.98 7 Breitstein, Mike SO FIGHTING SIOUX 1:57.43 1:55.65 12 24.41 30.34 33.68 27.22 8 Peterson, Lucas JR GOLDEN GOPHERS 1:56.45 1:56.39 11 24.32 29.77 34.71 27.59 B - Final 9 Jacobo, Alejandro FR GOLDEN GOPHERS 1:59.14 1:56.95 9 25.44 30.81 32.16 28.54 10 Glineburg, Mark SO OLES 1:59.72 1:58.12 7 25.98 29.77 34.44 27.93 11 McCarthy, Brent SO OWLS 2:01.69 1:58.51 6 25.54 29.63 36.04 27.30 12 Chalfant, Dustin SR GOLDEN GOPHERS 1:59.02 1:59.76 5 25.66 31.52 33.00 29.58 13 Bonzer, Matt FR BADGERS 1:59.60 1:59.96 4 25.78 29.76 35.86 28.56 14 Kelly, Sean SO GOLDEN GOPHERS 2:00.74 2:00.89 3 26.45 33.36 31.90 29.18 15 Bernier, Nathan JR GOLDEN GOPHERS 2:00.18 2:01.48 2 26.80 33.35 33.81 27.52 16 Gill, Ben SO HUSKIES 2:01.43 2:01.79 1 25.73 31.40 35.67 28.99 C - Final 17 Ploetz, George FR OWLS 2:05.78 1:58.47 25.04 30.65 35.13 27.65 18 Hruska, Michael FR BADGERS 2:02.69 2:01.02 27.02 33.02 33.72 27.26 19 Lerner, Alan FR BADGERS 2:01.78 2:01.18 25.48 31.97 34.64 29.09 20 DeCicco, Kyle FR OWLS 2:03.40 2:04.78 26.67 33.97 34.27 29.87 21 Nelson, Ray FR HUSKIES 2:06.69 2:06.20 27.14 33.14 35.86 30.06 22 Swanholm, Ben SO FIGHTING SIOUX 2:07.04 2:07.43 27.74 34.94 34.56 30.19 23 Thompson, Lance FR HUSKIES 2:11.41 2:08.04 28.33 33.68 35.73 30.30 24 Sullivan, Matt SO HUSKIES 2:08.99 2:11.06 27.18 33.01 39.01 31.86 Preliminaries 20 Freidlander-Holm, David FR KNIGHTS 2:04.70 24 Debacker, Alan FR OLES 2:08.02 27 Wolf, Scott FR HUSKIES 2:13.02

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Meet Record: * 20.03 1991 Ernie Lee, Iowa State Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Silkaitis, Terry JR GOLDEN GOPHERS 20.42 20.58 20 10.21 10.37 2 Marshall, Matt SR BADGERS 20.68 20.82 17 10.24 10.58 3 Osten, Neil JR GOLDEN GOPHERS 20.75 20.83 16 10.14 10.69 4 Rogers, Dale SR BADGERS 20.96 20.86 15 10.23 10.63 5 Cerensek, Igor FR GOLDEN GOPHERS 21.07 20.91 14 10.43 10.48 6 Volcansek, Ales FR GOLDEN GOPHERS 21.05 21.07 13 10.11 10.96 7 Babaev, Pavel SO OWLS 21.22 21.24 12 10.21 11.03 8 Gettelfinger, Brian SR GOLDEN GOPHERS 21.28 21.28 11 10.49 10.79 B - Final 9 Marzonie, Rich JR OWLS 21.33 21.30 9 10.49 10.81 10 Anderson, Kenny SO OWLS 21.66 21.37 7 10.43 10.94 11 Speer, Scott FR BADGERS 21.39 21.41 6 10.54 10.87 12 Anguis, Christian JR GOLDEN GOPHERS 21.34 21.42 5 10.61 10.81 13 Berve, Dan FR GOLDEN GOPHERS 21.55 21.52 3.5 10.40 11.12 13 Anderson, Chris SR BADGERS 21.52 21.52 3.5 10.67 10.85 15 Zakrzewski, Kevin SR BADGERS 21.66 21.71 2 10.56 11.15 16 Ochalek, Kiel SO GOLDEN GOPHERS 21.63 21.99 1 10.88 11.11 C - Final 17 Herriges, Joe SO GOLDEN GOPHERS 21.85 21.58 10.63 10.95 18 Scheuber, Chris FR BADGERS 21.69 21.70 10.69 11.01 19 Andersson, Sebastian SR FIGHTING SIOUX 21.89 21.73 10.70 11.03 20 Burckhard, Andy SR FIGHTING SIOUX 21.83 21.81 10.78 11.03 21 Zeibig, Adam JR OWLS 22.01 21.92 10.74 11.18 22 Watkins, Russell SO OWLS 21.83 21.95 10.78 11.17 23 Peters, Jared SO FIGHTING SIOUX 21.96 21.98 10.66 11.32 24 Mraule, Jason SO FIGHTING SIOUX 21.97 22.25 10.59 11.66 Preliminaries 12 Mania, Adam JR BADGERS 21.52 26 VanMeter, Andrew FR GOLDEN GOPHERS 22.03 27 Young, Scott JR GOLDEN GOPHERS 22.05 28 Chambers, JC SO OLES 22.09 29 Molzahn, Tom FR BADGERS 22.20 30 Thomsen, Lee SR OLES 22.26 31 Vanderwert, Drew JR OLES 22.37 32 Rotramel, Ryan SR HUSKIES 22.41 33 Brooks, Anderson JR BADGERS 22.60 34 Kern, Gabe SR HUSKIES 22.80 35 Thorsen, Michael JR KNIGHTS 22.83 36 Evans, Andy JR KNIGHTS 23.21 37 McCartney, Corin SO OWLS 23.28 37 Garrett, Adam SR OLES 23.28 39 Kruesi, Will FR KNIGHTS 23.58 40 Freidlander-Holm, David FR KNIGHTS 23.98 41 Lawless, John JR HUSKIES 24.38 42 Drake, Rob SO HUSKIES 24.88

Event 10 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Meet Record: * 664.20 2/1988 Mark Gabos (11 dives), Minnesota Name Year School Semis Finals Points =============================================================================== Finals 1 Velazquez, Miguel HURRICANES 550.65 607.85 20 2 Oxman, Mike WILDCATS 424.45 487.70 17 3 Schmidt, John SO GOLDEN GOPHERS 465.65 470.00 16 4 Kennedy, Shaun FR GOLDEN GOPHERS 457.25 458.90 15 5 Herdt, Ben SR GOLDEN GOPHERS 437.70 442.45 14 6 Crum, Andy FR TIGERS 408.55 435.55 13 7 Baumann, Ben SR GOLDEN GOPHERS 430.70 429.10 12 8 Keane, Andrew FR TIGERS 410.80 388.25 11 Semi-Finals 9 Larson, Luke JR GOLDEN GOPHERS 370.35 9 10 Sharp, Joe FR HUSKIES 304.30 7

Event 12 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== Meet Record: * 3:16.06 1994 , Minnesota Dobko, Domer, Zeruhn, Schlessman School Finals Points =============================================================================== 1 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'A' 3:15.61* 40 1) Mania, Adam JR 2) Zakrzewski, Kevin SR 3) Marshall, Matt SR 4) Rogers, Dale SR 23.05 47.82 25.65 55.78 21.78 47.79 20.60 44.22 2 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'A' 3:17.92 34 1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO 3) Peterson, Lucas JR 4) Silkaitis, Terry JR 23.81 48.96 25.62 56.09 22.46 49.11 20.61 43.76 3 UNIVERSITY OF WISCONSIN 'B' 3:23.02 32 1) Liebhold, Tim JR 2) Hruska, Michael FR 3) Torpey, Pat SR 4) Wiesner, Eric JR 25.06 50.55 27.57 58.47 22.76 49.32 21.39 44.68 4 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'B' 3:24.43 30 1) Urreta, Diego SR 2) Jacobo, Alejandro FR 3) VanMeter, Andrew FR 4) Cerensek, Igor FR 24.78 50.63 27.15 58.29 22.66 49.87 22.27 45.64 5 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'A' 3:24.75 28 1) Marzonie, Rich JR 2) Howard, Travis SR 3) Anderson, Kenny SO 4) Babaev, Pavel SO 24.62 50.92 26.34 56.80 22.85 49.72 22.10 47.31 6 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'A' 3:32.39 26 1) Mraule, Jason SO 2) Schneider, Jeff SO 3) Breitstein, Mike SO 4) Andersson, Sebastian SR 25.89 54.54 27.52 59.24 24.14 51.92 22.42 46.69 7 UNIVERSITY OF MINNESOTA 'C' 3:33.36 1) Leopold, Nate SO 2) Chalfant, Dustin SR 3) Plummer, Ryan SR 4) Zhuravlev, Pavel SO 25.89 52.64 27.85 59.48 24.33 53.51 22.73 47.73 8 FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY 'B' 3:35.94 24 1) McCarthy, Brent SO 2) DeCicco, Kyle FR 3) Zeibig, Adam JR 4) Watkins, Russell SO 27.22 56.32 27.71 59.86 23.67 51.57 22.79 48.19 9 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'A' 3:36.64 22 1) Eberle, Micah SR 2) Gill, Ben SO 3) Einck, Alan FR 4) Rotramel, Ryan SR 26.21 54.50 28.56 1:01.07 24.28 52.90 22.63 48.17 10 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA 'B' 3:39.68 18 1) Peters, Jared SO 2) Swanholm, Ben SO 3) Cintra, Rodrigo JR 4) Burckhard, Andy SR 26.76 55.80 28.57 1:01.18 25.78 54.07 22.96 48.63 11 ST. OLAF COLLEGE 'A' 3:42.02 14 1) Kukla, Tom FR 2) Palmer, Eric SR 3) Garrett, Adam SR 4) Vanderwert, Drew JR 27.03 55.17 28.36 1:01.58 25.57 56.15 23.26 49.12 12 CARLETON COLLEGE 'A' 3:43.51 12 1) Kruesi, Will FR 2) Evans, Andy JR 3) Freidlander-Holm, David FR 4) Thorsen, Michael JR 27.82 56.37 29.23 1:03.21 25.18 54.74 23.52 49.19 13 ST. OLAF COLLEGE 'B' 3:49.29 10 1) Glineburg, Mark SO 2) Wareham, Ben FR 3) Chambers, JC SO 4) Thomsen, Lee SR 28.37 57.95 28.70 1:01.64 26.62 58.75 23.87 50.95 14 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'B' 3:50.03 8 1) Sullivan, Matt SO 2) Nelson, Ray FR 3) Wolf, Scott FR 4) Kern, Gabe SR 29.03 1:00.34 28.78 1:02.84 26.27 56.63 23.82 50.22 15 SAINT CLOUD STATE UNIVERSITY 'C' 3:59.04 1) Lawless, John JR 2) Thompson, Lance FR 3) Menard, Garrett SR 4) Wood, Mike SR 29.82 1:02.68 29.95 1:03.72 28.02 1:01.25 24.01 51.39 16 ST. OLAF COLLEGE 'C' 4:00.51 1) Laughery, Colin SO 2) Debacker, Alan FR 3) Thomas, Adam FR 4) Anderson, Joe FR 31.77 1:05.19 30.33 1:04.18 27.87 59.37 24.66 51.77

all-access