FAU Swimming

Feb. 8, 2004

Recap

                          FAU - TAMPA - UNF - 2/7/2004
                   Florida Atlantic - Tampa - North Florida
                               February 7, 2004
                                    Results

Men

Florida Atlantic University 166.00 94.00 University of Tampa

Women

Florida Atlantic University 175.00 110.00 University of North Florida

Florida Atlantic University 163.00 98.00 University of Tampa

University of North Florida 162.00 125.00 University of Tampa

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Florida Atlantic University 'A' 1:48.18 1) Pancake, Kelly SR 2) Gregory, Elizabeth FR 3) Petersson, Emma SR 4) Andersson, Lisa SR 28.61 58.90 (30.29) 1:24.67 (25.77) 1:48.18 (23.51) 2 Florida Atlantic University 'B' 1:48.37 1) Burts, Geni FR 2) Weberg, Ellie FR 3) Bedyk, Boguslawa JR 4) Dalmastro, Valeria JR 28.58 58.31 (29.73) 1:24.06 (25.75) 1:48.37 (24.31) 3 University of Tampa 'A' 1:51.19 1) Halsell, Shanna SO 2) Smith, Amanda SR 3) DeGross, Jasmine JR 4) Roberts, Meredith JR 28.53 59.96 (31.43) 1:26.92 (26.96) 1:51.19 (24.27) 4 University of North Florida 'A' 1:53.06 1) Shields, Jennifer FR 2) Christ, Tiffany SR 3) Rutherford, Amanda FR 4) Yeager, Katherine FR 29.08 1:00.36 (31.28) 1:27.61 (27.25) 1:53.06 (25.45) 5 University of Tampa 'C' 1:53.94 1) Galvan, Amber SR 2) Stith, Bo JR 3) Hasbrouck, Teri Jo SO 4) Ragan, Sara SO 30.47 1:02.99 (32.52) 1:29.01 (26.02) 1:53.94 (24.93) 6 University of North Florida 'B' 1:56.09 1) Paparone, Kim FR 2) Heeschen, Libby FR 3) Roycraft, Loran FR 4) Beals, Jacqui FR 30.01 1:02.56 (32.55) 1:30.70 (28.14) 1:56.09 (25.39) 7 Florida Atlantic University 'C' 1:58.18 1) Johnson, Julie FR 2) Ricknell, Anna JR 3) Norkus, Krista FR 4) Plotkin, Lisa FR 31.51 1:04.12 (32.61) 1:30.90 (26.78) 1:58.18 (27.28) 8 University of North Florida 'C' 1:58.54 1) Anderson, Stephanie FR 2) McKay, Jennifer JR 3) Ware, Jessica JR 4) Downing, Jennnifer JR 29.39 1:02.83 (33.44) 1:32.03 (29.20) 1:58.54 (26.51) 9 University of Tampa 'B' 2:01.97 1) Spalding, Sienna JR 2) Mikolay, Suzanne SO 3) McBride, Sarah SO 4) Mielke, Diana FR 31.84 1:07.52 (35.68) 1:36.38 (28.86) 2:01.97 (25.59)

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Florida Atlantic University 'A' 1:35.63 1) Marzonie, Rich JR 2) Howard, Travis SR 3) Anderson, Kenny SO 4) Babaev, Pavel JR 25.68 51.71 (26.03) 1:14.80 (23.09) 1:35.63 (20.83) 2 Florida Atlantic University 'B' 1:37.55 1) Hobson, Scott SR 2) DeCicco, Kyle FR 3) Zeibig, Adam JR 4) Watkins, Russell SO 25.13 52.59 (27.46) 1:15.81 (23.22) 1:37.55 (21.74) 3 University of Tampa 'C' 1:38.00 1) Trier, Malcom SO 2) Goodwin, Matthew SR 3) Hensley, Scott JR 4) Gilreath, Jeffrey SR 26.46 52.68 (26.22) 1:16.46 (23.78) 1:38.00 (21.54) 4 University of Tampa 'A' 1:39.66 1) Gober, Ryan SO 2) Webber, Lee JR 3) Mattingly, Matthew SO 4) Cucchi, Daniel SO 26.43 53.91 (27.48) 1:17.30 (23.39) 1:39.66 (22.36) 5 University of Tampa 'B' 1:43.54 1) Adcock, Zachery SR 2) Hensley, Kevin FR 3) Foster, Flint FR 4) Suddarth, Kyle SO 27.14 56.06 (28.92) 1:21.29 (25.23) 1:43.54 (22.25) 6 Florida Atlantic University 'C' 1:45.92 1) McCarthy, Brent SO 2) Smith, Trey FR 3) Ploetz, George FR 4) McCartney, Corin SO 26.98 57.18 (30.20) 1:22.48 (25.30) 1:45.92 (23.44)

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Rasor, Heather JR UNF 10:33.23 29.75 1:01.67 (31.92) 1:33.51 (31.84) 2:05.45 (31.94) 2:37.54 (32.09) 3:09.22 (31.68) 3:41.18 (31.96) 4:13.05 (31.87) 4:45.16 (32.11) 5:17.49 (32.33) 5:49.29 (31.80) 6:21.00 (31.71) 6:53.03 (32.03) 7:24.78 (31.75) 7:56.86 (32.08) 8:28.39 (31.53) 9:00.23 (31.84) 9:31.87 (31.64) 10:02.98 (31.11) 10:33.23 (30.25) 2 Treen, Shannon SR TAMPA 10:54.01 29.58 1:01.77 (32.19) 1:34.46 (32.69) 2:07.33 (32.87) 2:40.20 (32.87) 3:12.98 (32.78) 3:45.80 (32.82) 4:18.65 (32.85) 4:51.67 (33.02) 5:24.60 (32.93) 5:57.45 (32.85) 6:30.30 (32.85) 7:03.25 (32.95) 7:36.53 (33.28) 8:09.63 (33.10) 8:42.57 (32.94) 9:15.38 (32.81) 9:48.61 (33.23) 10:21.50 (32.89) 10:54.01 (32.51) 3 Swigon, Bethany FR TAMPA 10:59.76 31.08 1:03.77 (32.69) 1:36.69 (32.92) 2:09.73 (33.04) 2:42.66 (32.93) 3:15.66 (33.00) 3:48.73 (33.07) 4:21.63 (32.90) 4:54.87 (33.24) 5:27.98 (33.11) 6:01.19 (33.21) 6:34.50 (33.31) 7:07.77 (33.27) 7:41.07 (33.30) 8:14.25 (33.18) 8:47.83 (33.58) 9:21.10 (33.27) 9:54.56 (33.46) 10:27.63 (33.07) 10:59.76 (32.13) 4 Miburn, Mary SO FAU 11:01.89 30.19 1:02.26 (32.07) 1:34.50 (32.24) 2:06.63 (32.13) 2:38.99 (32.36) 3:11.65 (32.66) 3:44.89 (33.24) 4:18.39 (33.50) 4:51.97 (33.58) 5:25.80 (33.83) 5:59.33 (33.53) 6:32.95 (33.62) 7:06.65 (33.70) 7:40.35 (33.70) 8:14.29 (33.94) 8:48.38 (34.09) 9:22.11 (33.73) 9:55.39 (33.28) 10:28.97 (33.58) 11:01.89 (32.92) 5 Overcast, Bethany SR UNF 11:08.78 29.72 1:02.02 (32.30) 1:34.98 (32.96) 2:08.26 (33.28) 2:41.54 (33.28) 3:15.43 (33.89) 3:49.40 (33.97) 4:23.13 (33.73) 4:57.11 (33.98) 5:31.29 (34.18) 6:04.82 (33.53) 6:39.05 (34.23) 7:12.45 (33.40) 7:45.53 (33.08) 8:18.86 (33.33) 8:52.24 (33.38) 9:26.00 (33.76) 10:00.30 (34.30) 10:34.56 (34.26) 11:08.78 (34.22) 6 Barraco, Stephanie SO UNF 11:09.84 30.99 1:03.92 (32.93) 1:37.20 (33.28) 2:10.39 (33.19) 2:44.06 (33.67) 3:17.63 (33.57) 3:51.43 (33.80) 4:25.04 (33.61) 4:58.74 (33.70) 5:32.27 (33.53) 6:05.80 (33.53) 6:39.44 (33.64) 7:13.19 (33.75) 7:46.86 (33.67) 8:20.51 (33.65) 8:54.28 (33.77) 9:28.56 (34.28) 10:02.37 (33.81) 10:36.51 (34.14) 11:09.84 (33.33) 7 Tomlinson, Kacie SO TAMPA 11:11.10 31.07 1:05.45 (34.38) 1:39.75 (34.30) 2:14.08 (34.33) 2:48.42 (34.34) 3:22.54 (34.12) 3:56.56 (34.02) 4:30.46 (33.90) 5:04.25 (33.79) 5:37.75 (33.50) 6:10.87 (33.12) 6:44.29 (33.42) 7:17.83 (33.54) 7:51.32 (33.49) 8:24.73 (33.41) 8:58.13 (33.40) 9:31.66 (33.53) 10:05.14 (33.48) 10:38.60 (33.46) 11:11.10 (32.50) 8 Howard, Jennifer FR FAU 11:21.91 30.73 1:04.07 (33.34) 1:37.83 (33.76) 2:11.77 (33.94) 2:45.58 (33.81) 3:19.91 (34.33) 3:54.14 (34.23) 4:28.16 (34.02) 5:02.37 (34.21) 5:36.69 (34.32) 6:11.27 (34.58) 6:45.63 (34.36) 7:20.59 (34.96) 7:55.62 (35.03) 8:30.34 (34.72) 9:05.00 (34.66) 9:39.58 (34.58) 10:14.23 (34.65) 10:48.60 (34.37) 11:21.91 (33.31) 9 Horton, Christina JR FAU 11:22.45 32.61 1:07.04 (34.43) 1:42.37 (35.33) 2:18.00 (35.63) 2:53.15 (35.15) 3:27.93 (34.78) 4:02.94 (35.01) 4:38.05 (35.11) 5:13.14 (35.09) 5:47.46 (34.32) 6:21.32 (33.86) 6:55.03 (33.71) 7:29.27 (34.24) 8:03.76 (34.49) 8:37.50 (33.74) 9:11.51 (34.01) 9:45.45 (33.94) 10:18.67 (33.22) 10:51.59 (32.92) 11:22.45 (30.86)

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Pellicer, Robert FR FAU 10:19.91 27.14 57.04 (29.90) 1:27.68 (30.64) 1:58.47 (30.79) 2:29.69 (31.22) 3:00.81 (31.12) 3:32.19 (31.38) 4:03.26 (31.07) 4:34.03 (30.77) 5:05.06 (31.03) 5:36.34 (31.28) 6:08.24 (31.90) 6:39.52 (31.28) 7:11.08 (31.56) 7:42.13 (31.05) 8:13.88 (31.75) 8:45.96 (32.08) 9:17.58 (31.62) 9:49.64 (32.06) 10:19.91 (30.27) 2 Adcock, Zachery SR TAMPA 10:23.62 27.41 57.77 (30.36) 1:28.41 (30.64) 1:59.41 (31.00) 2:30.51 (31.10) 3:01.74 (31.23) 3:32.80 (31.06) 4:04.25 (31.45) 4:35.61 (31.36) 5:07.24 (31.63) 5:39.16 (31.92) 6:11.23 (32.07) 6:43.01 (31.78) 7:15.22 (32.21) 7:46.66 (31.44) 8:18.91 (32.25) 8:50.74 (31.83) 9:22.39 (31.65) 9:53.30 (30.91) 10:23.62 (30.32) 3 Brault, Nathaniel JR TAMPA 10:41.99 28.81 59.57 (30.76) 1:31.31 (31.74) 2:03.13 (31.82) 2:35.35 (32.22) 3:07.31 (31.96) 3:39.67 (32.36) 4:12.12 (32.45) 4:44.66 (32.54) 5:17.17 (32.51) 5:49.36 (32.19) 6:21.75 (32.39) 6:54.66 (32.91) 7:27.20 (32.54) 7:59.83 (32.63) 8:32.31 (32.48) 9:04.65 (32.34) 9:37.09 (32.44) 10:10.05 (32.96) 10:41.99 (31.94) 4 Bohnsack, David SR TAMPA 10:51.23 28.12 59.86 (31.74) 1:32.40 (32.54) 2:04.88 (32.48) 2:37.46 (32.58) 3:10.10 (32.64) 3:42.80 (32.70) 4:15.84 (33.04) 4:48.66 (32.82) 5:21.92 (33.26) 5:54.75 (32.83) 6:27.34 (32.59) 7:00.07 (32.73) 7:33.25 (33.18) 8:06.71 (33.46) 8:40.07 (33.36) 9:13.43 (33.36) 9:46.20 (32.77) 10:18.85 (32.65) 10:51.23 (32.38)

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Petersson, Emma SR FAU 1:53.77 27.53 55.98 (28.45) 1:24.74 (28.76) 1:53.77 (29.03) 2 Bothwell, Shawna JR UNF 1:55.99 26.88 55.88 (29.00) 1:25.97 (30.09) 1:55.99 (30.02) 3 Burts, Geni FR FAU 1:56.95 27.49 57.16 (29.67) 1:26.87 (29.71) 1:56.95 (30.08) 4 Rutherford, Amanda FR UNF 1:58.41 27.63 57.24 (29.61) 1:27.86 (30.62) 1:58.41 (30.55) 5 Plotkin, Lisa FR FAU 1:59.12 28.22 58.77 (30.55) 1:29.31 (30.54) 1:59.12 (29.81) 6 Mulbarger, Meghan FR TAMPA 2:00.22 27.18 56.97 (29.79) 1:28.15 (31.18) 2:00.22 (32.07) 7 Visser, Julie SO TAMPA 2:00.74 28.01 58.02 (30.01) 1:28.76 (30.74) 2:00.74 (31.98) 8 Williams, Scotti SO UNF 2:01.10 28.33 58.73 (30.40) 1:30.04 (31.31) 2:01.10 (31.06) 9 Spalding, Sienna JR TAMPA 2:01.70 27.87 58.82 (30.95) 1:30.14 (31.32) 2:01.70 (31.56) -- Spangler, Caitlain FR FAU X2:00.95 28.26 58.94 (30.68) 1:30.34 (31.40) 2:00.95 (30.61) -- McKelvey, Lindsey FR UNF X2:05.75 -- Barraco, Stephanie SO UNF X2:06.49 29.88 1:01.45 (31.57) 1:33.90 (32.45) 2:06.49 (32.59) -- Salamon, Lauren FR TAMPA X2:08.48 28.57 1:00.84 (32.27) 1:34.58 (33.74) 2:08.48 (33.90)

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Anderson, Kenny SO FAU 1:45.64 24.75 51.41 (26.66) 1:18.32 (26.91) 1:45.64 (27.32) 2 Baker, Christian FR FAU 1:47.25 25.75 52.91 (27.16) 1:20.23 (27.32) 1:47.25 (27.02) 3 Cucchi, Daniel SO TAMPA 1:48.34 25.73 53.44 (27.71) 1:21.07 (27.63) 1:48.34 (27.27) 4 McCarthy, Brent SO FAU 1:49.01 25.26 52.93 (27.67) 1:21.17 (28.24) 1:49.01 (27.84) 5 Suddarth, Kyle SO TAMPA 1:49.53 24.69 52.43 (27.74) 1:20.77 (28.34) 1:49.53 (28.76) 6 Laidlaw, Daniel JR TAMPA 1:52.12 25.94 54.24 (28.30) 1:22.99 (28.75) 1:52.12 (29.13) 7 Scarber, Michael SO TAMPA 1:56.34 27.10 56.78 (29.68) 1:26.91 (30.13) 1:56.34 (29.43) 8 Destin, Deweey FR TAMPA 2:01.37 25.61 55.75 (30.14) 1:28.66 (32.91) 2:01.37 (32.71)

Event 7 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Pancake, Kelly SR FAU 59.73 29.11 59.73 (30.62) 2 Shields, Jennifer FR UNF 1:01.07 29.81 1:01.07 (31.26) 3 Halsell, Shanna SO TAMPA 1:01.93 30.34 1:01.93 (31.59) 4 Anderson, Stephani FR UNF 1:02.62 30.65 1:02.62 (31.97) 5 Hasbrouck, Teri Jo SO TAMPA 1:02.65 30.23 1:02.65 (32.42) 6 Paparone, Kim FR UNF 1:03.71 30.54 1:03.71 (33.17) 7 Galvan, Amber SR TAMPA 1:03.84 31.03 1:03.84 (32.81)

Event 8 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Marzonie, Rich JR FAU 52.97 26.05 52.97 (26.92) 2 Hobson, Scott SR FAU 53.36 26.61 53.36 (26.75) 3 Trier, Malcom SO TAMPA 56.05 27.56 56.05 (28.49) 4 McCartney, Corin SO FAU 58.66 28.21 58.66 (30.45)

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Weberg, Ellie FR FAU 1:06.59 31.46 1:06.59 (35.13) 2 Roberts, Meredith JR TAMPA 1:06.84 31.73 1:06.84 (35.11) 3 Gregory, Elizabeth FR FAU 1:08.63 32.46 1:08.63 (36.17) 4 Christ, Tiffany SR UNF 1:08.75 32.54 1:08.75 (36.21) 5 McKay, Jennifer JR UNF 1:09.48 33.31 1:09.48 (36.17) 6 Smith, Amanda SR TAMPA 1:09.87 32.95 1:09.87 (36.92) 7 Watson, Julieann FR UNF 1:10.83 33.73 1:10.83 (37.10) 8 Stith, Bo JR TAMPA 1:11.66 33.47 1:11.66 (38.19) -- Strom, Jenna FR UNF X1:12.92 -- Mikolay, Suzanne SO TAMPA X1:17.12

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Howard, Travis SR FAU 58.67 27.39 58.67 (31.28) 2 Goodwin, Matthew SR TAMPA 59.47 28.01 59.47 (31.46) 3 DeCicco, Kyle FR FAU 1:00.62 12.05 1:00.62 (48.57) 4 Webber, Lee JR TAMPA 1:00.87 28.59 1:00.87 (32.28) 5 Peterkin, Jamie SR TAMPA 1:03.30 29.41 1:03.30 (33.89) 6 Hensley, Kevin FR TAMPA 1:03.58 29.29 1:03.58 (34.29) 7 Smith, Trey FR FAU 1:05.99 30.82 1:05.99 (35.17)

Event 11 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 DeGross, Jasmine JR TAMPA 2:10.82 29.34 1:02.04 (32.70) 1:36.20 (34.16) 2:10.82 (34.62) 2 Treen, Shannon SR TAMPA 2:12.39 29.25 1:02.67 (33.42) 1:37.22 (34.55) 2:12.39 (35.17) 3 Norkus, Krista FR FAU 2:13.43 29.77 1:03.63 (33.86) 1:38.82 (35.19) 2:13.43 (34.61) 4 LeBrun, Lauren FR FAU 2:16.35 29.88 1:03.80 (33.92) 1:39.24 (35.44) 2:16.35 (37.11) 5 Bohnsack, Carolyn SO TAMPA 2:16.79 30.49 1:05.10 (34.61) 1:40.43 (35.33) 2:16.79 (36.36) 6 Roycraft, Loran FR UNF 2:20.74 30.93 1:05.56 (34.63) 1:42.67 (37.11) 2:20.74 (38.07) 7 Strom, Jenna FR UNF 2:41.94 33.77 1:13.60 (39.83) 1:56.88 (43.28) 2:41.94 (45.06) -- McBride, Sarah SO TAMPA X2:29.08

Event 12 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Zeibig, Adam JR FAU 1:54.19 25.37 54.84 (29.47) 1:24.72 (29.88) 1:54.19 (29.47) 2 Hensley, Scott JR TAMPA 1:58.09 26.63 56.43 (29.80) 1:26.65 (30.22) 1:58.09 (31.44) 3 Foster, Flint FR TAMPA 2:00.85 26.98 57.16 (30.18) 1:28.70 (31.54) 2:00.85 (32.15) 4 Treen, Kyle SO TAMPA 2:01.64 27.49 57.34 (29.85) 1:28.95 (31.61) 2:01.64 (32.69) 5 Gober, Ryan SO TAMPA 2:04.35 26.51 58.23 (31.72) 1:30.75 (32.52) 2:04.35 (33.60) 6 Ploetz, George FR FAU 2:06.13 28.32 1:00.30 (31.98) 1:32.88 (32.58) 2:06.13 (33.25)

Event 13 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Andersson, Lisa SR FAU 24.25 2 Dalmastro, Valeria JR FAU 24.88 3 Majer, Jacqueline SR TAMPA 25.08 4 Yeager, Katherine FR UNF 25.11 5 Rutherford, Amanda FR UNF 25.25 6 Ragan, Sara SO TAMPA 25.63 7 Mielke, Diana FR TAMPA 25.73 8 Downing, Jennnifer JR UNF 25.82 9 Johnson, Julie FR FAU 26.29

Event 14 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Babaev, Pavel JR FAU 21.76 2 Klee, Daniel SO TAMPA 22.25 3 Watkins, Russell SO FAU 22.36 4 Gilreath, Jeffrey SR TAMPA 22.39 5 Suddarth, Kyle SO TAMPA 22.70 6 Mattingly, Matthew SO TAMPA 22.88 7 Eaton, Howard JR TAMPA 23.45

Event 15 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Reilly, Jennifer FR UNF 226.05 2 Overcast, Bethany SR UNF 129.98 3 McKelvey, Lindsey FR UNF 109.28

Event 17 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Petersson, Emma SR FAU 52.89 25.92 52.89 (26.97) 2 Andersson, Lisa SR FAU 53.23 25.78 53.23 (27.45) 3 Rutherford, Amanda FR UNF 53.99 26.52 53.99 (27.47) 4 Majer, Jacqueline SR TAMPA 54.19 26.14 54.19 (28.05) 5 Dalmastro, Valeria JR FAU 54.99 26.18 54.99 (28.81) 6 Visser, Julie SO TAMPA 55.41 26.84 55.41 (28.57) 7 Ware, Jessica JR UNF 55.64 26.79 55.64 (28.85) 8 Ragan, Sara SO TAMPA 56.18 26.88 56.18 (29.30) 9 Heeschen, Libby FR UNF 57.05 27.82 57.05 (29.23) -- Bedyk, Boguslawa JR FAU X53.20 25.53 53.20 (27.67) -- Ricknell, Anna JR FAU X55.29 26.74 55.29 (28.55) -- Mielke, Diana FR TAMPA X56.04 -- McKelvey, Lindsey FR UNF X57.37 27.41 57.37 (29.96) -- Beals, Jacqui FR UNF X57.85 27.82 57.85 (30.03) -- Salamon, Lauren FR TAMPA X58.33 -- Paparone, Kim FR UNF X58.46 27.93 58.46 (30.53)

Event 18 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Babaev, Pavel JR FAU 48.60 23.31 48.60 (25.29) 2 Klee, Daniel SO TAMPA 48.81 23.15 48.81 (25.66) 3 Mattingly, Matthew SO TAMPA 49.48 23.29 49.48 (26.19) 4 Peterkin, Jamie SR TAMPA 49.52 23.55 49.52 (25.97) 5 Cucchi, Daniel SO TAMPA 49.69 23.88 49.69 (25.81) 6 Watkins, Russell SO FAU 49.80 23.81 49.80 (25.99) 7 Gilreath, Jeffrey SR TAMPA 50.18 24.31 50.18 (25.87) 8 McCartney, Corin SO FAU 53.56 25.34 53.56 (28.22) -- Suddarth, Kyle SO TAMPA X50.71 24.49 50.71 (26.22) -- Scarber, Michael SO TAMPA X51.22 24.57 51.22 (26.65) -- Destin, Deweey FR TAMPA X52.73 24.85 52.73 (27.88)

Event 19 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Pancake, Kelly SR FAU 2:07.03 30.29 1:02.04 (31.75) 1:34.59 (32.55) 2:07.03 (32.44) 2 Bothwell, Shawna JR UNF 2:08.47 30.61 1:03.19 (32.58) 1:36.55 (33.36) 2:08.47 (31.92) 3 Burts, Geni FR FAU 2:09.68 30.56 1:03.19 (32.63) 1:36.59 (33.40) 2:09.68 (33.09) 4 Anderson, Stephani FR UNF 2:13.85 31.47 1:05.15 (33.68) 1:39.57 (34.42) 2:13.85 (34.28) 5 Halsell, Shanna SO TAMPA 2:14.85 32.30 1:06.55 (34.25) 1:41.18 (34.63) 2:14.85 (33.67) 6 Hasbrouck, Teri Jo SO TAMPA 2:16.14 32.52 1:06.73 (34.21) 1:41.42 (34.69) 2:16.14 (34.72) 7 Galvan, Amber SR TAMPA 2:17.12 33.29 1:07.91 (34.62) 1:42.43 (34.52) 2:17.12 (34.69) 8 Miburn, Mary SO FAU 2:17.88 32.89 1:07.69 (34.80) 1:42.90 (35.21) 2:17.88 (34.98) 9 Shields, Jennifer FR UNF 2:19.34 32.40 1:07.71 (35.31) 1:43.73 (36.02) 2:19.34 (35.61) 10 Overcast, Bethany SR UNF 2:22.23 32.29 1:08.00 (35.71) 1:45.08 (37.08) 2:22.23 (37.15) -- Williams, Scotti SO UNF X2:18.56

Event 20 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Hobson, Scott SR FAU 1:55.37 27.31 56.49 (29.18) 1:25.85 (29.36) 1:55.37 (29.52) 2 Hensley, Scott JR TAMPA 2:00.38 28.42 58.52 (30.10) 1:29.57 (31.05) 2:00.38 (30.81) 3 Trier, Malcom SO TAMPA 2:02.28 29.72 1:01.08 (31.36) 1:32.35 (31.27) 2:02.28 (29.93) 4 Gober, Ryan SO TAMPA 2:02.43 28.94 1:00.22 (31.28) 1:31.52 (31.30) 2:02.43 (30.91) 5 McCarthy, Brent SO FAU 2:04.75 28.97 1:00.34 (31.37) 1:32.51 (32.17) 2:04.75 (32.24)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Weberg, Ellie FR FAU 2:25.88 33.41 1:10.25 (36.84) 1:47.69 (37.44) 2:25.88 (38.19) 2 Horton, Christina JR FAU 2:26.58 34.35 1:11.41 (37.06) 1:49.09 (37.68) 2:26.58 (37.49) 3 McKay, Jennifer JR UNF 2:27.74 34.19 1:11.73 (37.54) 1:49.45 (37.72) 2:27.74 (38.29) 4 Rasor, Heather JR UNF 2:28.63 34.75 1:12.31 (37.56) 1:50.47 (38.16) 2:28.63 (38.16) 5 Roberts, Meredith JR TAMPA 2:29.59 34.19 1:11.61 (37.42) 1:50.29 (38.68) 2:29.59 (39.30) 6 Gregory, Elizabeth FR FAU 2:30.76 34.98 1:14.15 (39.17) 1:52.98 (38.83) 2:30.76 (37.78) 7 Christ, Tiffany SR UNF 2:30.82 34.98 1:13.62 (38.64) 1:51.97 (38.35) 2:30.82 (38.85) 8 Smith, Amanda SR TAMPA 2:32.22 35.37 1:14.57 (39.20) 1:53.47 (38.90) 2:32.22 (38.75) 9 Stith, Bo JR TAMPA 2:33.63 34.90 1:13.58 (38.68) 1:53.37 (39.79) 2:33.63 (40.26)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Howard, Travis SR FAU 2:10.98 29.50 1:03.12 (33.62) 1:37.54 (34.42) 2:10.98 (33.44) 2 Baker, Christian FR FAU 2:11.81 30.88 1:04.25 (33.37) 1:38.21 (33.96) 2:11.81 (33.60) 3 Goodwin, Matthew SR TAMPA 2:13.09 30.61 1:04.96 (34.35) 1:39.08 (34.12) 2:13.09 (34.01) 4 Webber, Lee JR TAMPA 2:14.76 31.08 1:05.72 (34.64) 1:39.61 (33.89) 2:14.76 (35.15) 5 DeCicco, Kyle FR FAU 2:16.62 30.28 1:05.23 (34.95) 1:40.76 (35.53) 2:16.62 (35.86) 6 Hensley, Kevin FR TAMPA 2:19.96 31.23 1:06.30 (35.07) 1:42.82 (36.52) 2:19.96 (37.14) 7 Smith, Trey FR FAU 2:29.29 33.03 1:10.68 (37.65) 1:49.80 (39.12) 2:29.29 (39.49)

Event 23 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Spangler, Caitlain FR FAU 5:12.74 29.73 1:01.57 (31.84) 1:33.69 (32.12) 2:05.41 (31.72) 2:37.40 (31.99) 3:08.72 (31.32) 3:39.92 (31.20) 4:11.04 (31.12) 4:42.73 (31.69) 5:12.74 (30.01) 2 Rasor, Heather JR UNF 5:15.53 29.11 1:00.69 (31.58) 1:32.27 (31.58) 2:04.45 (32.18) 2:36.49 (32.04) 3:08.96 (32.47) 3:40.94 (31.98) 4:12.79 (31.85) 4:44.92 (32.13) 5:15.53 (30.61) 3 Plotkin, Lisa FR FAU 5:16.15 29.17 1:01.11 (31.94) 1:32.91 (31.80) 2:04.85 (31.94) 2:37.11 (32.26) 3:08.68 (31.57) 3:40.20 (31.52) 4:12.06 (31.86) 4:44.18 (32.12) 5:16.15 (31.97) 4 Mulbarger, Meghan FR TAMPA 5:18.94 29.30 1:01.07 (31.77) 1:33.39 (32.32) 2:05.30 (31.91) 2:37.79 (32.49) 3:10.35 (32.56) 3:42.82 (32.47) 4:15.19 (32.37) 4:47.45 (32.26) 5:18.94 (31.49) 5 Swigon, Bethany FR TAMPA 5:26.45 30.51 1:03.05 (32.54) 1:36.22 (33.17) 2:09.20 (32.98) 2:42.42 (33.22) 3:15.59 (33.17) 3:48.50 (32.91) 4:21.81 (33.31) 4:54.62 (32.81) 5:26.45 (31.83) 6 Anderson, Stephani FR UNF 5:29.94 30.01 1:01.81 (31.80) 1:33.88 (32.07) 2:06.58 (32.70) 2:40.05 (33.47) 3:13.46 (33.41) 3:47.63 (34.17) 4:22.05 (34.42) 4:56.57 (34.52) 5:29.94 (33.37) 7 Overcast, Bethany SR UNF 5:32.17 30.25 1:02.84 (32.59) 1:35.68 (32.84) 2:09.09 (33.41) 2:42.53 (33.44) 3:16.24 (33.71) 3:50.02 (33.78) 4:23.71 (33.69) 4:58.29 (34.58) 5:32.17 (33.88) 8 Howard, Jennifer FR FAU 5:34.56 31.07 1:04.57 (33.50) 1:38.25 (33.68) 2:12.32 (34.07) 2:45.99 (33.67) 3:19.70 (33.71) 3:53.92 (34.22) 4:27.61 (33.69) 5:01.85 (34.24) 5:34.56 (32.71) 9 Tomlinson, Kacie SO TAMPA 5:37.39 31.35 1:05.93 (34.58) 1:40.63 (34.70) 2:14.61 (33.98) 2:48.60 (33.99) 3:22.73 (34.13) 3:56.43 (33.70) 4:30.31 (33.88) 5:04.18 (33.87) 5:37.39 (33.21) 10 Herman, Jenny SR UNF 5:42.95 30.83 1:03.97 (33.14) 1:38.38 (34.41) 2:13.07 (34.69) 2:47.54 (34.47) 3:22.38 (34.84) 3:57.55 (35.17) 4:33.12 (35.57) 5:08.30 (35.18) 5:42.95 (34.65)

Event 24 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Baker, Christian FR FAU 4:45.14 26.63 54.75 (28.12) 1:23.16 (28.41) 1:51.71 (28.55) 2:20.72 (29.01) 2:49.74 (29.02) 3:18.78 (29.04) 3:43.25 (24.47) 4:17.25 (34.00) 4:45.14 (27.89) 2 Pellicer, Robert FR FAU 4:56.23 26.58 55.30 (28.72) 1:24.62 (29.32) 1:54.62 (30.00) 2:25.01 (30.39) 2:55.39 (30.38) 3:25.99 (30.60) 3:56.75 (30.76) 4:27.02 (30.27) 4:56.23 (29.21) 3 Laidlaw, Daniel JR TAMPA 5:00.97 26.85 56.13 (29.28) 1:25.66 (29.53) 1:55.57 (29.91) 2:25.77 (30.20) 2:56.55 (30.78) 3:27.63 (31.08) 3:58.71 (31.08) 4:30.52 (31.81) 5:00.97 (30.45) 4 Treen, Kyle SO TAMPA 5:10.31 27.42 57.98 (30.56) 1:29.85 (31.87) 2:02.07 (32.22) 2:33.88 (31.81) 3:05.78 (31.90) 3:37.20 (31.42) 4:08.93 (31.73) 4:40.42 (31.49) 5:10.31 (29.89) 5 Adcock, Zachery SR TAMPA 5:11.50 26.82 56.66 (29.84) 1:27.65 (30.99) 1:59.39 (31.74) 2:31.39 (32.00) 3:03.74 (32.35) 3:35.78 (32.04) 4:08.13 (32.35) 4:40.22 (32.09) 5:11.50 (31.28) 6 Brault, Nathaniel JR TAMPA 5:12.06 28.43 58.90 (30.47) 1:30.32 (31.42) 2:02.00 (31.68) 2:33.59 (31.59) 3:05.27 (31.68) 3:37.41 (32.14) 4:09.50 (32.09) 4:41.73 (32.23) 5:12.06 (30.33) 7 Bohnsack, David SR TAMPA 5:28.20 28.11 1:00.38 (32.27) 1:33.37 (32.99) 2:07.05 (33.68) 2:40.44 (33.39) 3:13.84 (33.40) 3:47.61 (33.77) 4:21.39 (33.78) 4:55.17 (33.78) 5:28.20 (33.03)

Event 25 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 DeGross, Jasmine JR TAMPA 58.65 27.24 58.65 (31.41) 2 Bedyk, Boguslawa JR FAU 58.79 27.51 58.79 (31.28) 3 Norkus, Krista FR FAU 58.81 27.76 58.81 (31.05) 4 Yeager, Katherine FR UNF 1:00.01 27.79 1:00.01 (32.22) 5 Majer, Jacqueline SR TAMPA 1:01.01 28.61 1:01.01 (32.40) 6 Visser, Julie SO TAMPA 1:01.70 28.97 1:01.70 (32.73) 7 Ricknell, Anna JR FAU 1:02.26 29.12 1:02.26 (33.14) 8 Watson, Julieann FR UNF 1:03.01 29.44 1:03.01 (33.57) 9 Roycraft, Loran FR UNF 1:04.77 30.30 1:04.77 (34.47) -- LeBrun, Lauren FR FAU X1:01.50 29.32 1:01.50 (32.18) -- Weberg, Ellie FR FAU X1:02.03 29.10 1:02.03 (32.93) -- Bohnsack, Carolyn SO TAMPA X1:02.81 29.18 1:02.81 (33.63) -- McBride, Sarah SO TAMPA X1:03.73 30.04 1:03.73 (33.69) -- Johnson, Julie FR FAU X1:05.88 30.14 1:05.88 (35.74)

Event 26 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Anderson, Kenny SO FAU 51.47 24.34 51.47 (27.13) 2 Zeibig, Adam JR FAU 52.20 24.47 52.20 (27.73) 3 Marzonie, Rich JR FAU 52.24 24.24 52.24 (28.00) 4 Hensley, Scott JR TAMPA 54.45 25.39 54.45 (29.06) 5 Foster, Flint FR TAMPA 55.52 26.03 55.52 (29.49) 6 Klee, Daniel SO TAMPA 55.77 26.36 55.77 (29.41) 7 Eaton, Howard JR TAMPA 55.87 25.77 55.87 (30.10) -- Trier, Malcom SO TAMPA DQ 25.66 DQ (29.08)

Event 27 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Reilly, Jennifer FR UNF 192.15

Event 29 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Petersson, Emma SR FAU 2:08.48 28.08 1:00.40 (32.32) 1:38.73 (38.33) 2:08.48 (29.75) 2 Bothwell, Shawna JR UNF 2:10.88 29.40 1:02.54 (33.14) 1:41.33 (38.79) 2:10.88 (29.55) 3 Horton, Christina JR FAU 2:12.36 30.12 1:06.40 (36.28) 1:42.69 (36.29) 2:12.36 (29.67) 4 Watson, Julieann FR UNF 2:13.35 29.94 1:04.44 (34.50) 1:42.59 (38.15) 2:13.35 (30.76) 5 Ware, Jessica JR UNF 2:13.90 29.18 1:03.10 (33.92) 1:43.50 (40.40) 2:13.90 (30.40) 6 Halsell, Shanna SO TAMPA 2:17.39 30.51 1:06.49 (35.98) 1:46.93 (40.44) 2:17.39 (30.46) 7 Treen, Shannon SR TAMPA 2:17.51 29.28 1:05.92 (36.64) 1:46.31 (40.39) 2:17.51 (31.20) 8 Miburn, Mary SO FAU 2:18.57 30.93 1:05.90 (34.97) 1:47.75 (41.85) 2:18.57 (30.82) 9 Mulbarger, Meghan FR TAMPA 2:20.91 30.27 1:06.41 (36.14) 1:49.16 (42.75) 2:20.91 (31.75)

Event 30 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Goodwin, Matthew SR TAMPA 2:00.42 27.08 59.08 (32.00) 1:32.40 (33.32) 2:00.42 (28.02) 2 Howard, Travis SR FAU 2:00.55 27.36 1:00.19 (32.83) 1:33.06 (32.87) 2:00.55 (27.49) 3 Mattingly, Matthew SO TAMPA 2:03.54 25.60 57.80 (32.20) 1:34.03 (36.23) 2:03.54 (29.51) 4 McCarthy, Brent SO FAU 2:04.50 8.87 58.36 (49.49) 1:20.21 (21.85) 2:04.50 (44.29) 5 Gober, Ryan SO TAMPA 2:04.64 26.56 58.44 (31.88) 1:34.75 (36.31) 2:04.64 (29.89) 6 Hensley, Kevin FR TAMPA 2:05.60 26.60 59.40 (32.80) 1:35.59 (36.19) 2:05.60 (30.01) 7 Ploetz, George FR FAU 2:07.77 27.45 1:00.93 (33.48) 1:39.05 (38.12) 2:07.77 (28.72) 8 DeCicco, Kyle FR FAU 2:09.43 27.80 1:03.10 (35.30) 1:38.63 (35.53) 2:09.43 (30.80) 9 Laidlaw, Daniel JR TAMPA 2:14.28 27.99 1:01.34 (33.35) 1:40.81 (39.47) 2:14.28 (33.47)

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Florida Atlantic University 'A' 1:37.89 1) Dalmastro, Valeria JR 2) Bedyk, Boguslawa JR 3) Norkus, Krista FR 4) Andersson, Lisa SR 24.95 49.10 (24.15) 1:13.77 (24.67) 1:37.89 (24.12) 2 University of Tampa 'A' 1:39.64 1) Majer, Jacqueline SR 2) Visser, Julie SO 3) Roberts, Meredith JR 4) Ragan, Sara SO 25.16 50.38 (25.22) 1:14.84 (24.46) 1:39.64 (24.80) 3 University of North Florida 'B' 1:41.49 1) Shields, Jennifer FR 2) Yeager, Katherine FR 3) Watson, Julieann FR 4) Bothwell, Shawna JR 26.04 51.97 (25.93) 1:17.01 (25.04) 1:41.49 (24.48) 4 University of Tampa 'B' 1:41.54 1) Spalding, Sienna JR 2) Hasbrouck, Teri Jo SO 3) Mielke, Diana FR 4) DeGross, Jasmine JR 25.58 50.54 (24.96) 1:15.98 (25.44) 1:41.54 (25.56) 5 Florida Atlantic University 'C' 1:42.78 1) Johnson, Julie FR 2) Plotkin, Lisa FR 3) Howard, Jennifer FR 4) LeBrun, Lauren FR 25.93 51.72 (25.79) 1:17.33 (25.61) 1:42.78 (25.45) 6 University of North Florida 'A' 1:44.97 1) Christ, Tiffany SR 2) Heeschen, Libby FR 3) Ware, Jessica JR 4) Downing, Jennnifer JR 26.61 52.63 (26.02) 1:19.24 (26.61) 1:44.97 (25.73) 7 University of Tampa 'C' 1:45.74 1) Salamon, Lauren FR 2) McBride, Sarah SO 3) Galvan, Amber SR 4) Smith, Amanda SR 26.38 53.60 (27.22) 1:19.74 (26.14) 1:45.74 (26.00) 8 Florida Atlantic University 'B' 1:46.66 1) Burts, Geni FR 2) Gregory, Elizabeth FR 3) Pancake, Kelly SR 4) Ricknell, Anna JR 26.61 52.41 (25.80) 1:20.45 (28.04) 1:46.66 (26.21) 9 University of North Florida 'C' 1:46.67 1) Beals, Jacqui FR 2) McKelvey, Lindsey FR 3) Strom, Jenna FR 4) Paparone, Kim FR 4.59 53.55 (48.96) 1:20.36 (26.81) 1:46.67 (26.31)

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Florida Atlantic University 'A' 1:26.50 1) Marzonie, Rich JR 2) Anderson, Kenny SO 3) Hobson, Scott SR 4) Babaev, Pavel JR 21.92 43.55 (21.63) 1:05.30 (21.75) 1:26.50 (21.20) 2 University of Tampa 'A' 1:28.02 1) Gilreath, Jeffrey SR 2) Klee, Daniel SO 3) Cucchi, Daniel SO 4) Peterkin, Jamie SR 22.50 44.16 (21.66) 1:05.89 (21.73) 1:28.02 (22.13) 3 University of Tampa 'C' 1:31.67 1) Treen, Kyle SO 2) Laidlaw, Daniel JR 3) Foster, Flint FR 4) Suddarth, Kyle SO 22.95 45.52 (22.57) 1:08.64 (23.12) 1:31.67 (23.03) 4 Florida Atlantic University 'B' 1:31.74 1) Watkins, Russell SO 2) Zeibig, Adam JR 3) Pellicer, Robert FR 4) McCartney, Corin SO 22.57 44.67 (22.10) 1:08.21 (23.54) 1:31.74 (23.53) 5 University of Tampa 'B' 1:33.75 1) Destin, Deweey FR 2) Eaton, Howard JR 3) Scarber, Michael SO 4) Adcock, Zachery SR 23.77 47.24 (23.47) 1:10.35 (23.11) 1:33.75 (23.40)

all-access