2005-06 Roster



Head Coach: Steve Eckelkamp
Associate Head Coach: Neal Studd
Assistant Coach: , Niki Jones
Dive Coach: Ashleye Henyan DeLeva

Men

Name Class Event Hometown (Previous School)
Kenny Anderson Sr Free/Fly Jacksonville, FL (Terry Parker)
Pete Apol So IM/Fly/Breast Jacksonville, FL (Bolles)
Pavel Babaev Sr Free Fort Myers, FL (Lehigh Senior)
Christian Baker Jr Free/Breast Tallahassee, FL (Rickards)
Kevin Bartell So Breast/Fly Bakersfield, CA (Liberty)
Matt Brody So Free Plant City, FL (Bloomingdale)
Mark Campbell So Dist Free Niceville, FL (Niceville Senior)
Danny Claude So Fly/Breast Englewood, FL (Lemon Bay)
Howard Combs Fr Middle Distance Fort Myers, FL (Fort Myers)
Greg Corning Fr IM/Breast/Fly Kingsland, CA (Camden County)
Kyle DeCicco Jr Breast Ft. Myers, FL (Ft. Myers)
Michael Dender Fr Sprint Free/Fly Tallahassee, FL (James S. Rickards)
Andrew DiGiacomo So Free/Fly Morris Plains, NJ (Parsipanny Hills)
Miguel Dorante Fr Breast/IM Plantation, FL (Plantation)
Adam Epstein Fr Middle Distance Orlando, FL (Winter Park)
Eric Finn So Breast/IM Longwood, FL (Lake Mary)
Kevin Foos So IM Ocala, FL (Belleview)
John Gauntt So So Fort Myers, FL (Cypress Lake)
Nick Gleason So Breast Sanibel, FL (Cypress Lake)
Trey Grellia Fr Diving Pensacola, FL (Pine Forest)
Graham Greytak Fr IM/Free Easton, CT (Fairfield Prep)
Kurt Kull Jr Free/Fly Big Pine Key, FL (Marathon/Indian River CC)
Sebastian Lambiro So Breast/IM Plantation, FL (South Plantation)
Sean Levey So Diving Oldsmar, FL (Pinellas Park)
Nick McMahon So Diving Cincinnati, OH (LaSalle)
Kyle Myers So Fly/IM Winter Haven, FL (Lake Region)
Eren Onurlu Jr Sprint Free Istanbul, Turkey (Isik)
David Parker So Breast Boca Raton, FL (Spanish River)
Robert Pellicer Jr Free Ft. Myers, FL (Riverdale)
Jonathan Pinto So Back Sao Paulo, Brazil (Stranahan)
Matthew Perla Fr Sprint Free/Fly Churchill, PA (Woodland Hills)
Doug Potvin Fr Sprint Free/Back Oviedo, fL (Oviedo)
Erich Smith Jr Sprint Free Boca Raton, FL (North Broward Prep)
Travis Stephan So Sprint Free Dallas, TX (R.L. Turner)
Nate Tobin Fr Distance Free Aurora, CO (Overland)
Chris Vinci So Fly/Breast Davie, FL (South Plantation)

Women

Name Class Event Hometown
Lindsey Alexander Fr Back/IM Fort Myers, FL (Mariner)
Geni Burts Jr Free/IM Pembroke Pines, FL (Pembroke Pines Charter)
Ashley Carlozzi Fr Sprint Free/Fly Hollywood, FL (Chaminade-Madonna)
Julie Carmigniani Fr Free/Back Schoelcher, France (Lycee Balgac)
Stephanie DeRito Fr Sprint Free/Fly Apollo Beach, FL (Academy of the Holy Names)
Brittany Fabry So Dist Free Valrico, FL (Durant)
Jennifer Forcht Fr Fly/Sprint Free Louisville, KY (Seneca)
Shawna Griffith So Dist Free Atlanta, GA (Centennial)
Jenny Harms So Dist Free Fort Myers, FL (Fort Myers)
Lauren Harvath Fr Diving Manchester, MO (St. Joseph's Academy)
Jennifer Henderson So Diving Fort Myers, FL (Mariner)
Halle Kiehlmier Jr Sprint Free/Breast Erie, PA (McDowell/NC State)
Laura Kinney Fr Fly/Breast Aurora, CO (Aurora)
Jennifer Knight Fr Sprint Free Ashland, OH (Ashland)
Danielle Kuykendall So Dist Free Stone Mountain, GA (Parkview)
Jessica Lampkin So Sprint Free New Port Richey, FL (Gulf)
Colleen Lehane So Free/Fly Jacksonville, FL (Fletcher)
Mary Milburn Sr IM/Back Merritt Island, FL (Merritt Island)
Bianca Murphy Fr Sprint Free Jupiter, FL (Jupiter)
Kalina Neal Fr Breast San Antonio, TX (Churchill)
Nicole Samilo Fr Breast/IM Bradenton, FL (Lakewood Ranch)
Samantha Schlachterman So Diving Cherry Hill, NJ (Cherry Hill East)
Lauren Shue So Distance Free Fort Myers, FL (Fort Myers/Miami)
Yassmin Siggins Fr Orlando, FL (Olympia) Orlando, FL (Olympia)
Lisa Thompson So Diving Livonia, MI (Livonia Stevenson)
Tami Thosath So Diving Punta Gorda, FL (Charlotte)
Ellie Weberg Jr Breast Bloomington, MN (Kennedy)
Laura WeilandJr Diving Valencia, PA (Pine-Richland)
all-access