Athletics News
More than 145 FAU Student-Athletes Named to Sun Belt Commissioner's List and Honor Roll
FAU Student Athletes Excel

FAU Student Athletes Excel

July 19, 2011

BOCA RATON, FL -

Florida Atlantic University’s student-athletes demonstrated excellence in the classroom during the 2010-11 campaign with 148 qualifying for the 2010-11 Sun Belt Conference (SBC) Academic Honor Roll and/or Commissioner’s List.

The SBC requires a 3.0 or higher cumulative GPA to be named to the Honor Roll, of which 89 FAU athletes earned a spot. Fifty-nine athletes received Commissioner's List status with a 3.5 or higher GPA.

Among the men’s teams, 41 athletes were honored, while the women’s teams placed 48 on the list.

Baseball: Jason Barnes, Jason Boyer, Robert Buckley, Sean Bukovich, Taylor Everist, Ahmed Garcia, Alex Hudak, Jason Kitchen, Mark Nelson, Glen Troyanowski

Men’s Basketball: Pablo Bertone, Justin Davis*, Andre Mattison

Football: Joseph Bailey, Marcus Bartels, Stephen Curtis, Alex Deleon, Chase Dickinson*, Carlton Falconer, Andrew Gumora, Brentley Harstad, Andrew Haynes, Derek King, DeVonte King, Samuel McRoy, Ryan Moran, Alfred Morris*, Anthony Morris, Jordan Sessa*, Andrew Stryffeler*, David Terrell, Graham Wilbert*, Timothy Woods

Men’s Golf: Michael Baskovich, Kelly McHugh

Men’s Tennis: Marc Abdelnour*, Ervin Garibovic*, Derek Madon, Daniel Vardag

Men’s Swim: Robert Booth, Adam Corbin*, Chris Cruts, Mikolaj Czarnecki*, Mark Gettino*, Tyler Griffith*, Eric Jackwin*, Ryan King, Trevor Lowe*, Csaba Pek*, Rafael Pena, Davis Rudolf, Michael Shimansky, John Walsh*

Men’s Cross Country: Brandon Berwick, Neil Coffman, Stephen Dassin, Ryan Davis*, Jordan Dopkins*, Mohammed Razib, Taylor Reeves*

Women’s Basketball: Mariana Byczkowski, Latavia Dempsey, Chaquera Kent, Chenise Miller, Kimberly Smith*, Breana Turner

Women’s Golf: Elisabetta Berini*, Marilyne Cadieux*, Kayla DeSuza*, Madden Leen, Brooke McPoyle*, Jennifer Norton*


Women’s Soccer: Alexandra Bentzon, Janelle Blake*, Meghan Brown*, Allyson Buerosse, Kelly Dent, Gabriela DeVries*, Stephanie Ferro*, Jamie Greany*, Allison Griffin*, Emily Kelly*, Tamara Kesser, Ashley Lantes, Breanna Lewis, Alexandra Major, Camille Namba, Jesse Shugg, Anhnhi Tran*, Manon Transleau, Jessica Vickrey, Amanda Ward*, Courtney Zwetsch*

Softball: Taylor Fawbush, Whitley Herb, Ashlyn Parmerter*, Jordan Stovall, Brittany Walker

Women’s Tennis: Natasha Basma, Hannah Findlay*, Justine Humair*, Erika Mrazkova*, Natasha Phillips*, Marlene Ryan

Women’s Swim: Stephanie Barker, Eszter Bucz, Maegan Butler*, Nadia Gargum, Jennifer Garland*, Alexandra Gonzalez*, Erin Hersey*, Dominique Morley, Janelle Nassim*, Michala Nowak*, Chelsea Onstott, Jessica Pruitt*, Chelsea Richie, Emily Scraggs*, Kellye Smith, Kaitlin Smits*, Alicia Stevens

Women’s Track and Field: Danielle Aromashodu, Annakay Dennis, Rebecca Fanali, Friederike Feil*, Brooke Guy, Rebecca Hallam*, Caitlin Jackson, Jessica Jetmore, Kyley Jorgensen, Sara Kavana, Deanna Loafman, Lindsay Lucas, Addison MacLean, Katherine Parry, Venessa Penates* Emily Seymore*, Megan Supko*, Sarah Veazey, Lauren Walton, Ingrid Zelaya

Women’s Volleyball: Isabelle Arboleda, Kristen Cleland*, Kristyna Dzmuranova*, Nicole Gerig*, Darlja Sataric*, Joanne Marras Tate*, Anne Vaughan* 

* - Commissioners List qualified

all-access